„Агрокор” наш балкански
Простор бивше СФРЈ однедавно се суочио са још једном афером, која је изазвала врло озбиљне проблеме у већем броју предузећа и држава. И то није први, а вероватно неће бити ни последњи пут. Тога је било и у бившој заједничкој држави, када је Фикрет Абдић развијао Цазинску крајину и „Агрокомерц” пуштањем у промет огромних количина меница без покрића.
Са изградњом тржишне привреде и аплицирањем, односно чланством у ЕУ, многи су (наивно) поверовали да се више такве ситуације не могу поновити. Али пример хрватског „Агрокора“ је показао да у балканским транзиционим економијама, па чак и оним које су у међувремену постале чланице ЕУ, постоје свемогуће владе, које вођене сопственом логиком и интересима, мало маре за поштовање закона, које су саме донеле, институција које су основале, интереса грађана који су их изабрали.
Професор на Економском факултету Универзитета у Београду
ЦЕО ТЕКСТ САМО У ШТАМПАНОМ И ДИГИТАЛНОМ ИЗДАЊУ
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


