Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Први мај и религија

Култ рада религијама је сасвим својствен
Први мај и религија
Душан Лудвиг

Опште је место да је Празник рада Први мај продукт секуларних политичких гибања чија је круна био штрајк радника у Чикагу 1. маја 1886. У част изгинулих, Друга интернационала је на свом Првом конгресу 1889. одлучила: „Први мај је заједнички празник свих земаља, у којима радничка класа треба да манифестује јединство својих захтева и своју класну солидарност.” Као резултат тога постала је пракса да се сваке године на тај дан изражава радничка солидарност.

Али као и све у животу, ниједна ствар није острво, и многе околности вољно или невољно утичу на њу. Тако је и сама идеја прославе рада дубоко утемељена у верским учењима и као таква је неспорно оставила велики утицај на саму идеју која се одлуком конгреса Друге интернационале претворила у праксу.

ЦЕО ТЕКСТ САМО У ШТАМПАНОМ И ДИГИТАЛНОМ ИЗДАЊУ

*Професор универзитета, уредник часописа „Политикологија религије”

Коментари19
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Jovica Skocajic
Crkve rimskog carstva kako zapadna kaotlicka tako i istocna pravoslavna su do gubitka svog uticaja bili veliki kocitelji napretka covecanstva kako je njihov uticaj opadao tako je svest coveka o svom mestu u drustvu rasla tako je tehnoloski i intelektualni napredak rastao neverovatnim tempom.Kada pogledamo napredak kako intelektualni tako i tehnoloski na Balkanu vidimo da je uzgon imao samo onda kada je crkva koja lezi na feudalnim temeljima sklonjena u stranu onoga trenutka kada je pocela da povraca svoj u ticaj drustva su krenula u propast.Judeizam kao koren hriscanstva sadrzi pojmove o jednakosti ljudi ali kada su Rim i Carograd uzeli u svoje ruke Toru stavljen je akcenat iskljucivo na vladajuce klase tako da savremena religija i ikakva prava i jednakost ljudi su nespojivi.
Дејан Ђорђевић
Како самозадовољно паметују и тупе комуњаре на овом форуму, као да су посисали сву памет овог света, а не да су, као што јесу, ову земљу и овај народ изложили невиђеном страдању и уназадили га за више десетина година, да не може још увек да се сабере од слуђености и безнађа. Мука ми је.
Дејан Ђорђевић
@Milenko Мислим да је ситуација у којој смо се нашли управо обрнута. Такође.
Milenko
Vi ste fokusirani na retoriku dok bi ona zapravo trebala da bude samo prenosioc iskustava i znanja a ja nisam pisao ovoliko redova da bih izigravao akademika vec sa ciljem da podstaknem vas na razmisljanje u sirem istorijskom i kulturoloskom konceptu. Niste sposobni za takvu diskusiju ali u svakom slucaju svako dobro.
Прикажи још одговора
Jakov
Jeste rad pozitivno ocenjen u verskim spisima ali samo ako "stado" radi a duhovnici navijaju.
St.Vladimir
Meni je otac pričao da su, posle preuzimanja vlasti od komunista (nakon WWI) u okolini Kruševca milicioneri išli i hapsili seljake koji su bili izašli na njive, ako je Prvi maj bio lep dan. Drugim rečima, govorili su da je Prvi maj "crveno slovo" i da ne sme da se radi na polju, već da mora da se praznuje.
Алекса
Ја сам необразован и глупан који не разуме политичку коректност и секуларност па бих упитао неког образованог и мудрог новинара, политичара или професора да ми објасни како то да у католичком граду 40 000 католичког радника изађе да протестује баш 1. маја? Како су то католички вЈерници изабрали 1. мај да се боре за права радника? Случајно, или не 1. мај је Свети Јосип радник у римокатоличком календару. Ко је тај Јосип радник? дрводеља, Исусов отац. Да Марх и дружба нису преузели тај дан за празник рада и да наши социјалисти-безбожници нису одабрали тај датум за празник, данас би учили да су реакционарне римокатоличке скупине тог дана протествовали против капитализма. Био би ред да после сто и кусур година неки од мудријех професора ископа нешто о овом датуму и да не преписује марксистичколењинистичка наклапања о социјализму и радничкој класи. Ту је нешто било друго по питању, ваљда. Очекујем одговор обавештених и начитаних. Хвала

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.