Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Туркиње рађају све мање деце

Због опа­да­ња бро­ја но­во­ро­ђен­ча­ди, Ер­до­га­но­ва пар­ти­ја пред­ла­га­ла и за­бра­ну кон­тра­цеп­ци­је и абор­ту­са
Туркиње рађају све мање деце
(Фото Ројтерс)

Нај­но­ви­ји по­да­ци Ин­сти­ту­та за ста­ти­сти­ку Тур­ске по­твр­ди­ли су оно од че­га се у по­след­ње вре­ме све ви­ше стра­ху­је: Тур­ки­ње из го­ди­не у го­ди­ну ра­ђа­ју све ма­ње де­це, по­го­то­во у ме­сти­ма на цр­но­мор­ској оба­ли и у европ­ском де­лу зе­мље.

Пре­ма нај­но­ви­јим по­да­ци­ма, сто­па на­та­ли­те­та је у 2016. го­ди­ни па­ла на про­сеч­но 2,1 де­те по же­ни уз­ра­ста од 15 до 49 го­ди­на и нај­ни­жа је у пе­ри­о­ду по­сле Дру­гог свет­ског ра­та.

Не­по­вољ­ни тренд се на­ста­вља из го­ди­не у го­ди­ну: 1990. го­ди­не, Тур­ки­ње у ре­про­дук­тив­ном пе­ри­о­ду су ра­ђа­ле, по ста­ти­стич­ком про­се­ку, по 2,8 де­це, 2007. њих 2,17, а 2015. го­ди­не – 2,15 бе­ба.

„Нај­но­ви­ји по­да­ци Ин­сти­ту­та за ста­ти­сти­ку по­твр­ђу­ју да је сто­па на­та­ли­те­та у Тур­ској на пре­лом­ној тач­ки. Не по­сто­ји го­то­во ни­јед­на зе­мља на све­ту ко­ја је ус­пе­ла да пре­о­кре­не тај не­по­вољ­ни тренд. То по­твр­ђу­је си­ту­а­ци­ја у Ру­ској Фе­де­ра­ци­ји и ве­ћи­ни за­пад­но­е­вроп­ских зе­ма­ља, ко­је су све ста­ри­је и ста­ри­је”, упо­зо­ра­ва по­сла­ник вла­да­ју­ће Пар­ти­је прав­де и раз­во­ја (АКП) Џен­гиз Ај­до­лу, ко­ји се у сво­јој стран­ци ба­ви ре­ша­ва­њем овог про­бле­ма.

Као што и он ука­зу­је, тренд ни­ског на­та­ли­те­та је, из­гле­да, не­за­у­ста­вљив, по­го­то­во у раз­ви­је­ном све­ту. По­је­ди­не зе­мље Европ­ске уни­је су све ста­ри­је и у њи­ма же­не у про­се­ку ра­ђа­ју про­сеч­но 1,4 де­те­та.

Тур­ска да­нас има, ка­ко се про­це­њу­је, 76 до 78 ми­ли­о­на ста­нов­ни­ка, али ни­је да­ле­ко дан ка­да ће, ка­ко се стра­ху­је, број умр­лих по­че­ти да над­ма­шу­је број ро­ђе­них. У 2016. го­ди­ни, пре­ма по­да­ци­ма Ин­сти­ту­та за ста­ти­сти­ку, свет је угле­да­ло укуп­но 1.334.000 бе­ба. Нај­ве­ћи при­ра­штај је на ис­то­ку зе­мље у про­вин­ци­ја­ма Агри, Сирт и Ши­мак, где же­не у ре­про­дук­тив­ном пе­ри­о­ду ра­ђа­ју и по ви­ше од че­тво­ро де­це. Си­ту­а­ци­ја је кри­тич­на у гра­до­ви­ма Ка­ра­бук и Зон­гул­дак на цр­но­мор­ској оба­ли и у Је­дре­ну на за­па­ду зе­мље. Пре­ма нај­но­ви­јим кре­та­њи­ма, та­мо Тур­ки­ње ра­ђа­ју по 1,48 до 1,5 бе­ба.

 
Реџеп Тајип Ердоган: ‘Једно дете значи усамљеност, двоје деце ривалитет, троје деце баланс, а четворо деце значи богатство’
 

Про­це­њи­ва­ло се да ће у 2016. го­ди­ни на­та­ли­тет би­ти још ма­њи – 1,95 де­це по же­ни. Али, то се ни­је де­си­ло за­хва­љу­ју­ћи из­бе­гли­ца­ма из Си­ри­је, ме­ђу ко­ји­ма је у Ана­до­ли­ји ро­ђе­но 70.000 бе­ба.

На про­блем ни­ског на­та­ли­те­та не­ко­ли­ко пу­та је упо­зо­ра­вао и ли­дер Пар­ти­је прав­де и раз­во­ја (АКП) и пред­сед­ник др­жа­ве Ре­џеп Та­јип Ер­до­ган, иако је си­ту­а­ци­ја у Тур­ској и да­ље бо­ља не­го у мно­гим зе­мља­ма. 

„Же­не тре­ба да ра­ђа­ју нај­ма­ње по че­тво­ро де­це... Јед­но де­те зна­чи уса­мље­ност, дво­је де­це ри­ва­ли­тет, тро­је де­це ба­ланс, а че­тво­ро де­це зна­чи бо­гат­ство”, ка­же Ер­до­ган, отац две кћер­ке и дво­ји­це си­но­ва.

По­сле нај­но­ви­јих от­кри­ћа, у АКП, ко­ја има исла­ми­стич­ке ко­ре­не, ди­жу глас про­тив кон­тра­цеп­ци­је. Кон­тро­ла ра­ђа­ња је, ка­ко твр­де, „рав­на из­да­ји тур­ске на­ци­је”, то је „део тај­не за­ве­ре да се угро­зи зе­мља”, ис­ти­чу у вла­да­ју­ћој стран­ци.

Би­ло је и пред­ло­га да се за­бра­ни пре­кид труд­но­ће сем у слу­ча­је­ви­ма ка­да је у пи­та­њу здра­вље и жи­вот мај­ке. „Абор­тус је зло­чин. Не­ма раз­ли­ке из­ме­ђу уби­ства у мај­чи­ном сто­ма­ку и уби­ства бе­бе ко­ја је ро­ђе­на”, ка­жу у вла­да­ју­ћој стран­ци. То је иза­зва­ло про­те­сте у не­вла­ди­ним ор­га­ни­за­ци­ја­ма ко­је се бо­ре за рав­но­прав­ност по­ло­ва. Оне оп­ту­жу­ју АКП да ро­бу­је про­шло­сти, ка­да су же­не би­ле ма­ши­не за ра­ђа­ње.

„Мо­је те­ло, мо­ја од­лу­ка. Абор­тус је мој из­бор, да­ље ру­ке од ме­не. Ко сте ви? Ми се не­ће­мо по­ви­но­ва­ти ва­шем фун­да­мен­та­ли­зму”, по­ру­чи­ле су уче­сни­це тих про­те­ста, ко­је су до­би­ле по­др­шку и мно­гих му­шка­ра­ца.

Гру­пе ко­је се бо­ре за пра­ва же­на по­кре­ну­ле су и пе­ти­ци­ју про­тив за­бра­не абор­ту­са. По мно­гим оце­на­ма, за­бра­на абор­ту­са би мо­гла да има су­про­тан ефе­кат. Же­не ко­је има­ју па­ра од­ла­зи­ле би у ино­стран­ство да пре­ки­ну труд­но­ћу, док би оне ко­је су си­ро­ма­шне по­ста­ле жр­тве иле­гал­них абор­ту­са у зе­мљи. То би угро­зи­ло њи­хо­во здра­вље јер би би­ле упу­ће­не на на­дри­ле­ка­ре и вра­ча­ре, упо­зо­ра­ва­ју тур­ски ги­не­ко­ло­зи. Тек по­сле то­га се од­у­ста­ло од те ини­ци­ја­ти­ве, ко­ју је по­др­жа­ла и вла­да. Али, по­што се се на­та­ли­тет и да­ље сма­њу­је, опет се мо­гу чу­ти ини­ци­ја­ти­ве да би хит­но тре­ба­ло за­бра­ни­ти пре­кид труд­но­ће.

Коментари7
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Jovan Milanovic
Mozda je malo i do Turaka?
Лазар КГ
Па 2.1 дете по жени је идеалан број... Таман је изнад стопе одржања становништва али опет обезбеђује разуман пораст и позитиван прираштај, а самим тиме и омогућава планирање у економији, запошљавању, школству, пензијама и социјалном и омогућава постепено дизање стандарда свих становника. То је цифра коју су Кинези прижељкивали када су кренули са популационом политиком пре 40 година. Међутим када неко има исламистичке и експанзионистичке назоре ово му очигледно не одговара, као ни стандард становништва ни стабилна запосленост и популација... Не, битно је само имати што већи број и што више меса.
Gavra
Pomenuti trend koji je tek u najavi u Turskoj, Srbiju nagriza od početka devedesetih godina. A Srbija ima deset puta manje stanovnika od bivše Otomanske imperije... Dakle, ne morate ,,brinuti za odumiranje Turaka''...
Vida
Nije to samo Srbija i Turska. Manje vise, natalitet pada u svim drzavama sem u Africi i verovatno nekim Azijskim drzavama. Inace u celoj Evropi i USA vlada bela kuga, zato i dovlace imigrante.
Радован
Турска је проблем свима. Европи, Русији, Америка их држи само да би парирали Русији и контролисали остале муслимане на Блиском Истоку. Примитивни су, потпирују муслимане у другим земљама... Наравно да су добри муслиманима, који сањају да читав свијет буде исламски или бар да они владају својим нетолерантним, агресивним, примитивним методама. Али то је неки други свијет и нека друга прича. Хоћу да кажем, они не заслужују статус који имају. Могу да захвале својој географској позицији. Ако доживимо да на Блиском Истоку пресуши нафта, истопиће се гео-политички значај Турске преко ноћи. Само, не требамо ми да се радујемо слабом наталитету Турака, боље би нам било да се забринемо за свој наталитет. Убија нас бијела куга. Турски пали наталитет је и даље већи од нашег. Наша држава би требала да ради на унапређењу безбједности грађана и земље, економског напретка а не да млади оклијевају да имају дјецу и да одлазе.
Срба
Баш сам се потресао што се Турци мање рађају, иоле само статистички. Гледајмо у сопствено двориште где нас бела куга одавно већ коси. Турци ме не интересују.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.