Уметници за мир
Светски омладински хор из Мађарске, предвођен чувеним диригентима Золтаном Падoм (Мађарска) и Кенoм Вакијeм (Кенија), приредио је концерт на Београдском летњем фестивалу у Великој сали СКЦ-а. На сцени се окупило 58 певача из 33 земље, међу којима је била и сопран Јована Филиповић из Србије.
Овај јединствен хор је међународни музичко-педагошки и социјални пројекат. У њему се сваке године окупљају млади, талентовани, полупрофесионални певачи од 17 до 26 година из целог света. Они се бирају на међународним аудицијама, а затим спајају у једну хорску целину коју воде реномирани диригенти. За ове уметнике са широким распоном културног порекла, пробе и концерти представљају могућност да упознају, али и да кроз музику открију традицију других народа.
Од оснивања фондације 1989. године, више од хиљаду певача из 65 земаља прошло је кроз Светски омладински хор, сарађивало са 46 светски познатих диригената и издало више од 20 це-де и де-ве-де издања. Због музичке платформе која успешно подржава комуникацију међу културама, 1996. године постали су истакнути пројекат Унеска под називом „Уметници за мир”.
Овогодишњу летњу турнеју Светског омладинског хора организује непрофитна организација „Жолнај наслеђе” из Печуја. После десетодневних проба планирано је да хор, почев од овог концерта у нашој земљи, одржи 12 концерата у Мађарској, Србији, Босни и Херцеговини, Хрватској и Словенији. На турнеји хор наступа с репертоаром два различита стилска правца. Золтан Пад диригује класична и савремена дела, фолклорне аранжмане и црквену музику, где су заступљени композитори Менделсон, Форте, Орбан, Кодаљ и Тајчевић, док Кен Вакија диригује афричке народне песме, афро-америчку духовну музику и савремену музику. Ту су заступљени композитори Шон Кирчнер, Џејк Рунестад, Мајкл Берет и Ралф Шмит, Ален Кепке, Стејси Гибс, Леонард Коен и Еван Пауерс.
Дела ових аутора чула је синоћ и београдска публика. На богатом репертоару нашле су се нумере „Mitten wir im leben sind”, „Cor Mundum”, „Sancta Trinitas”, „Denn er hat seinen Engeln”, „Wana Baraka”, „Let my love be heard”, „Indodana”, „Wade in de water”, „Rockin’ Jerusalem”, „Say something”…
На програму Белефа, после једног дана паузе, сутра увече, у 21 сат концерт ће приредити бенд „Шинобуси” у башти СКЦ-а.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


