Umetnici za mir
Svetski omladinski hor iz Mađarske, predvođen čuvenim dirigentima Zoltanom Padom (Mađarska) i Kenom Vakijem (Kenija), priredio je koncert na Beogradskom letnjem festivalu u Velikoj sali SKC-a. Na sceni se okupilo 58 pevača iz 33 zemlje, među kojima je bila i sopran Jovana Filipović iz Srbije.
Ovaj jedinstven hor je međunarodni muzičko-pedagoški i socijalni projekat. U njemu se svake godine okupljaju mladi, talentovani, poluprofesionalni pevači od 17 do 26 godina iz celog sveta. Oni se biraju na međunarodnim audicijama, a zatim spajaju u jednu horsku celinu koju vode renomirani dirigenti. Za ove umetnike sa širokim rasponom kulturnog porekla, probe i koncerti predstavljaju mogućnost da upoznaju, ali i da kroz muziku otkriju tradiciju drugih naroda.
Od osnivanja fondacije 1989. godine, više od hiljadu pevača iz 65 zemalja prošlo je kroz Svetski omladinski hor, sarađivalo sa 46 svetski poznatih dirigenata i izdalo više od 20 ce-de i de-ve-de izdanja. Zbog muzičke platforme koja uspešno podržava komunikaciju među kulturama, 1996. godine postali su istaknuti projekat Uneska pod nazivom „Umetnici za mir”.
Ovogodišnju letnju turneju Svetskog omladinskog hora organizuje neprofitna organizacija „Žolnaj nasleđe” iz Pečuja. Posle desetodnevnih proba planirano je da hor, počev od ovog koncerta u našoj zemlji, održi 12 koncerata u Mađarskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Sloveniji. Na turneji hor nastupa s repertoarom dva različita stilska pravca. Zoltan Pad diriguje klasična i savremena dela, folklorne aranžmane i crkvenu muziku, gde su zastupljeni kompozitori Mendelson, Forte, Orban, Kodalj i Tajčević, dok Ken Vakija diriguje afričke narodne pesme, afro-američku duhovnu muziku i savremenu muziku. Tu su zastupljeni kompozitori Šon Kirčner, Džejk Runestad, Majkl Beret i Ralf Šmit, Alen Kepke, Stejsi Gibs, Leonard Koen i Evan Pauers.
Dela ovih autora čula je sinoć i beogradska publika. Na bogatom repertoaru našle su se numere „Mitten wir im leben sind”, „Cor Mundum”, „Sancta Trinitas”, „Denn er hat seinen Engeln”, „Wana Baraka”, „Let my love be heard”, „Indodana”, „Wade in de water”, „Rockin’ Jerusalem”, „Say something”…
Na programu Belefa, posle jednog dana pauze, sutra uveče, u 21 sat koncert će prirediti bend „Šinobusi” u bašti SKC-a.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


