Небо над Панчевом поново пожутело
Панчево – Још 2015. године, након једног од редовних годишњих ремонта постројења у панчевачкој азотари, најављена су знатна улагања у сфери екологије, нарочито решавање проблема наранџастог дима, који излази из димњака Погона за производњу киселине. Једно време дима није било, али последњих месец дана непријатна обојеност неба постала је свакодневни призор за сада већ узнемирено грађанство.
Тако је за елиминацију дима који највише у наранџасте тонове боји небо у насељу Војловица, а чије баште и повртњаци се такорећи ослањају на погоне фабрике минералних ђубрива, уложено, заједно са предспаљивачем око 1,2 милиона долара. Руска фирма „Реткин” испоручила је тада, по потврдама из фабрике, све што је потребно да би нестала ова узнемиравајућа појава над Панчевом, присутна „увек када фабрика ради пуним капацитетом и под оптерећењем”.
„Филтери су постављени на линији 1 – киселине, жутог дима више неће бити и сви испусти ће бити у оквирима дозвољених концентрација, док ће за линију 3, из које такође излази наранџасти дим, иако је исти технолошки процес, морати да се примене другачија техничка решења и за то ће бити потребно још око 1,5 милиона долара. Сада смо преполовили емисију дима, а у 2016. години ова фабрика неће имати жутог дима”, обећао је прошле године Миљан Ђуровић, директор ХИП „Азотара”.
Пророчке речи директора су се привремено обистиниле, да би последњих месец дана дим био још јачи и гушћи, а из фабрике су се огласили саопштењем тек након што се јавност запитала шта се то дешава у највећој фабрици минералних ђубрива у Србији.
У писаним наводима руководства објашњава се да је жути дим који се види из круга ХИП „Азотара” азот-диоксид, који је нуспроизвод погона за производњу азотне киселине и да настаје у процесу добијања те киселине 56 одсто, као једног од производа фабрике.
„Погон је у стабилном режиму и ради смањеним капацитетом због високих амбијенталних температура, које су један од разлога појаве ’жутог дима’. Фабрика 24 часа дневно, у три смене мери и контролише процес производње, а и плану је набавка катализатора за линију 3 Погона азотне киселине, чиме би се концентрације NO2 смањиле. Катализатор је 2015. године набављен за линију 1 и, као што се види, резултат је да жутог дима нема на тој линији. Такође, запослени у Погону азотне киселине редовно контролишу процесне параметре, а Служба за заштиту животне средине мери концентрације азотних оксида у кругу фабрике и нису забележена прекорачења граничних вредности имисија у ваздух”, наведено је између осталог у саопштењу ХИП „Азотара”, у ком је наглашено да им нису пријављене притужбе грађана.
„Азотара” саопштава да им је законска обавеза да на емитерима у Погону азотне киселине поставе уређаје за континуално мерење загађујућих материја, што је и учињено, чиме су, додају, побољшали надзор процеса и омогућили праћење концентрације азот-диоксида у сваком тренутку.
Завод за јавно здравље Панчево такође мери концентрацију азот-диоксида на два мерна места у граду и ни њихови подаци не бележе прекорачења дозвољених вредности, које би упозоравале на садржај материје којом се угрожава животна средина.
Потврда да нису забележене повећане вредности азотних једињења у ваздуху Панчева стиже и из Градског секретаријата за заштиту животне. То казују додатно обављена мерења квалитета ваздуха, а посебна пажња посвећена је насељима Војловица и Стрелиште, која су прва на удару пламтеће димне завесе. Из Секретаријата подсећају да грађани заинтересовани за најсвежије резултате квалитета ваздуха могу да прате ситуацију на монитору постављеном у холу зграде и на интернет-адреси Градске управе Панчева.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.