Срби задовољни шефовима
Више од половине запослених у Србији задовољно је односом са надређенима и овај однос описује као пун поштовања, показују резултати испитивања која су недавно спровела два специјализована интернет-сајта за запошљавање у Србији.
У анкети коју је спровео Infostud.com, на узорку од 1.855 испитаника, сваки трећи испитаник одговорио је да је његов однос са шефом сасвим солидан, односно професионалан и коректан. Готово идентичан број, односно 31 одсто испитаника, на питање „Како оцењујете свој однос са шефом?” одговора да њихов однос са шефом „варира, јер зависи од његовог расположења”. Сваки пети испитаник сматра да је њихов шеф „некоректан и да се никада не разуме добро са запосленима”, али је зато сваки десети анкетирани одговорио да је однос са шефом одличан и да се чак са њим дружи и након посла. Најмањи број анкетираних (око шест одсто) одговорио је да је однос са шефом „углавном лош, јер је он најчешће незадовољан и груб”.
У периоду од 22. фебруара до 5. марта на сличну тему одговарало је и 586 испитаника – 361 мушкарац и 225 жена на сајту Urbae.com, а 53 одсто њих је на питање „Какав однос имате са својим шефом?” одговорило: „Поштујемо се и уважавамо”. Трећина испитаника није задовољна односом са својим претпостављеним. Сваки десети је изјавио да шеф нема пуно поверења у њега, а пет одсто испитаника се пожалило да их шеф често контролише и исправља.
Када је испитаницима постављено питање „Уколико сте незадовољни својим односом са надређенима, како се трудите да га побољшате?”, половина њих одговорила је: „Искреним разговором у коме питам надређене како да побољшам наш однос”, а трећина је изјавила: „Већим залагањем и бољим резултатима”. Четрнаест одсто испитаника је одговорило да „покушава да прикаже себе способнијим од других на све могуће начине”. За искрен разговор са шефом углавном су „гласале” млађе особе оба пола, а нешто веће задовољство својим односом са надређенима исказали су запослени у државним институцијама, у односу на оне у привредним предузећима.
На питање како изгледа идеалан шеф и које социјалне вештине он треба да поседује, психолог Маја Антончић одговара да добар шеф добро познаје своје сараднике, зна њихове добре и лоше особине, зна шта их занима и мотивише и показује пристојно занимање за њихов живот ван посла.
„Добар шеф никада не критикује своје сараднике пред другим колегама, а о њиховим грешкама разговара ’у четири ока’. Он често пита своје сараднике за мишљење, охрабрује их да износе идеје и никада не расправља о њиховом приватном животу. Добар шеф хвали своје сараднике својим надређенима и менаџерима и води рачуна да чланови његовог тима добију награде које су заслужили (повишицу, напредовање, повластице на послу...). С обзиром на то да је императив живота у 21. веку – стална едукација, добар шеф мотивише своје запослене да се додатно едукују и, ако за то постоје могућности, укључује их у процес професионалне едукације”, објашњава наша саговорница.
Шта утиче на задовољство запослених? Резултати истраживања сајта Infostud.com говоре да задовољство послом пре свега условљава редовна исплата зарада (које су уз то и адекватне уложеном труду) и сигурност радног места. Тамо где се ово правило не поштује, међуљудски односи се погоршавају, што негативно утиче на продуктивност на послу. Поред новчане надокнаде, једнако је важна могућност личног развоја и развоја знања и вештина – тапкање у месту доводи до фрустрираности, нарочито оних који су амбициозни. Адекватно вредновањена послу, осећај запослених даостварују своје потенцијале и хармонични односи с колегама на трећем су месту по важности. Следи одговарајуће радно време, опремљеност радног места, однос са надређеним, самосталност, могућност напредовања у хијерархији, бонуси, олакшице, признања, а на последњем месту су креативност и одговорност, као и смислена правила унутар компаније.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


