Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

У Регистру 17.421 истраживач

У Регистру 17.421 истраживач

Министарство просвете, науке и технолошког развоја формирало је јединствени Регистар с 290 научних установа и организација, као и запослених научника, истраживача и сарадника.

Регистар садржи податке о установама у државном, приватном и мешовитом власништву, али и о броју запослених истраживача, наставника и сарадника разврстаних по врсти звања, укључујући и студенте докторских студија, наведено је у саопштењу. 

 

Укупан број истраживача са звањима у Регистру је 17.421, од чега 13.455 запослених на високошколским установама, 4.120 на институтима и 325 истраживача је запослено у иновационим организацијама. Регистровано је и 4.327 истраживача у статусу студента докторских студија, од тога њих 1.705 није укључено у текући пројектни циклус.

У односу на 11.450 финансираних истраживача у оквиру текућег пројектног циклуса, у Регистру је сада пријављено 5.523 нових истраживача, и то 4.490 запослених у високошколским установама, 474 у институтима и 65 у иновационим организацијама.

У Регистру је и 994 истраживача млађих од 30 година, који нису укључени у пројекте. Највише је нових истраживача са звањем доцента (1.492), асистента (1.369), а нешто мање са звањем ванредног и редовног професора (950 и 875). Истраживачко звање има њих 360, научно 125, а са стручним звањима је 357 нових истраживача.

Регистар је формиран у оквиру информационог система „Доситеј”, у циљу повећања квалитета, праћења и унапређења научноистраживачког рада и високог образовања у Србији.

Коментари5
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Miša
Jedni te isti recikliraju sebe i svoje bližnje i tako kontrolišu napredovanja. Vrlo zatvoren sistem monopolizovan od onih sa najvišim naučnim zvanjima.
Milos Stojicevic
Ok, broj je broj. Ali kako cete nagraditi one koji rade a izbaciti one koji su od 2011-2017 napisali (platili) par radova i za to sve vreme primali nadoknadu? Takvih je oko mene mnogo. Ali ne, ne brinem se ja za njih, oni postaju asistenti i docenti i njihova buducnost na fakultetu je zagarantovana. Za stipendiste i dobre istrazivace nema mesta.
Петар
Зар помоћник министра Танић није пре само пар месеци за Политику изјавио да је цифра од 18000 пренадувана и да у регистру има око 12000 истраживача?
Nis Rados
Број од око 17000 истраживача значи да су ипак, укључени такорећи сви са приватних универитета и института. Ако би то била поштено организована компетиција за пројекте, не би било проблема. Свако ко има добру идеју и добар истраживачки тим, и треба да добије пројекат, без обзира да ли је са државне или приватне институције . Али се бојим да ће се сада пројекти добијати, не по квалитету, већ по политичкој и ко зна каквој линији, што до сада углавном није био случај.
Драгана Димитријевић
Како се долази до одређених ствари у Србији, нарочито до оваквих намештења, уопште није спорно, зато број 17.421 говори све и не доказује ништа о српској науци. Државу, заправо, интересује само колико може да "уштине" буџет а да остану на списку сви који подржавају структуру власти. Међутим, занимљивије је то на којем списку су проверени научни радници, чије име је звучно и ван граница ове државе, а по сили закона су пензионисани, јер знамо да се послушнима продужава радни стаж и преко старосне границе. Даље, познат ми је случај научног радника који у Србији уопште није запослен, али је сарадник, може бити, и највеће академије наука у свету. Тамо га хоће, а овде га не би ни за портира неког Института примили. Држава је осмислила формални меритум за оцењивање појединца истраживача, а како оцењује научне институције? Наравно, оне оцењују саме себе или ортачки једни друге, међусобно. Број 17.421 не мора да буде много, али је можда и превише.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.