Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

U Registru 17.421 istraživač

U Registru 17.421 istraživač

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja formiralo je jedinstveni Registar s 290 naučnih ustanova i organizacija, kao i zaposlenih naučnika, istraživača i saradnika.

Registar sadrži podatke o ustanovama u državnom, privatnom i mešovitom vlasništvu, ali i o broju zaposlenih istraživača, nastavnika i saradnika razvrstanih po vrsti zvanja, uključujući i studente doktorskih studija, navedeno je u saopštenju. 

 

Ukupan broj istraživača sa zvanjima u Registru je 17.421, od čega 13.455 zaposlenih na visokoškolskim ustanovama, 4.120 na institutima i 325 istraživača je zaposleno u inovacionim organizacijama. Registrovano je i 4.327 istraživača u statusu studenta doktorskih studija, od toga njih 1.705 nije uključeno u tekući projektni ciklus.

U odnosu na 11.450 finansiranih istraživača u okviru tekućeg projektnog ciklusa, u Registru je sada prijavljeno 5.523 novih istraživača, i to 4.490 zaposlenih u visokoškolskim ustanovama, 474 u institutima i 65 u inovacionim organizacijama.

U Registru je i 994 istraživača mlađih od 30 godina, koji nisu uključeni u projekte. Najviše je novih istraživača sa zvanjem docenta (1.492), asistenta (1.369), a nešto manje sa zvanjem vanrednog i redovnog profesora (950 i 875). Istraživačko zvanje ima njih 360, naučno 125, a sa stručnim zvanjima je 357 novih istraživača.

Registar je formiran u okviru informacionog sistema „Dositej”, u cilju povećanja kvaliteta, praćenja i unapređenja naučnoistraživačkog rada i visokog obrazovanja u Srbiji.

Komentari5
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Miša
Jedni te isti recikliraju sebe i svoje bližnje i tako kontrolišu napredovanja. Vrlo zatvoren sistem monopolizovan od onih sa najvišim naučnim zvanjima.
Milos Stojicevic
Ok, broj je broj. Ali kako cete nagraditi one koji rade a izbaciti one koji su od 2011-2017 napisali (platili) par radova i za to sve vreme primali nadoknadu? Takvih je oko mene mnogo. Ali ne, ne brinem se ja za njih, oni postaju asistenti i docenti i njihova buducnost na fakultetu je zagarantovana. Za stipendiste i dobre istrazivace nema mesta.
Петар
Зар помоћник министра Танић није пре само пар месеци за Политику изјавио да је цифра од 18000 пренадувана и да у регистру има око 12000 истраживача?
Nis Rados
Број од око 17000 истраживача значи да су ипак, укључени такорећи сви са приватних универитета и института. Ако би то била поштено организована компетиција за пројекте, не би било проблема. Свако ко има добру идеју и добар истраживачки тим, и треба да добије пројекат, без обзира да ли је са државне или приватне институције . Али се бојим да ће се сада пројекти добијати, не по квалитету, већ по политичкој и ко зна каквој линији, што до сада углавном није био случај.
Драгана Димитријевић
Како се долази до одређених ствари у Србији, нарочито до оваквих намештења, уопште није спорно, зато број 17.421 говори све и не доказује ништа о српској науци. Државу, заправо, интересује само колико може да "уштине" буџет а да остану на списку сви који подржавају структуру власти. Међутим, занимљивије је то на којем списку су проверени научни радници, чије име је звучно и ван граница ове државе, а по сили закона су пензионисани, јер знамо да се послушнима продужава радни стаж и преко старосне границе. Даље, познат ми је случај научног радника који у Србији уопште није запослен, али је сарадник, може бити, и највеће академије наука у свету. Тамо га хоће, а овде га не би ни за портира неког Института примили. Држава је осмислила формални меритум за оцењивање појединца истраживача, а како оцењује научне институције? Наравно, оне оцењују саме себе или ортачки једни друге, међусобно. Број 17.421 не мора да буде много, али је можда и превише.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.