Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Одговор на референдум – Каталонија је Шпанија

Пред око 350.000 демонстраната који се противе отцепљењу Каталоније Марио Варгас Љоса је рекао: „Показаћемо сепаратистичкој мањини да је Шпанија модерна земља”
Одговор на референдум – Каталонија је Шпанија
(Фото Ројтерс)

Према извештајима агенција
Барселона –– У Барселони се на протесту против проглашења независности шпанског региона Каталоније окупило око 350.000 људи, судећи према информацијама градске полиције. Организатори скупа, међутим, тврде да је на скупу било између 930.000 и 950.000 људи.

На главном градском тргу окупљени демонстранти су носили шпанске и каталонске заставе и узвикивали „Каталонија је Шпанија”, „Заједно смо јачи” и позивали на хапшење каталонског лидера Карлеса Пућдемона. У таквој атмосфери јучерашњем скупу под паролом „Доста! Уразумимо се!”, у организацији каталонског цивилног друштва, придружио се нобеловац Марио Варгас Љоса. Он се обратио присутнима речима да никаква „сепаратистичка завера” у Каталонији неће уништити шпанску демократију. Перуанско-шпански писац и нобеловац Љоса (81) је том граду одао признање као „престоници шпанске културе, отвореној ка свету”.„Желимо да Каталонија буде културна престоница Шпаније као што је била када сам дошао да живим овде”, навео је он. Према његовим речима, „страст може бити деструктивна када је покрећу фанатизам и расизам” а као најгору од таквих страсти је означио национализам. „Потребно је много више од пучистичке завере (...) да би се уништило оно што је стварано 500 година, то нећемо дозволити. Овде су окупљени мирни грађани који верују у заједнички и слободни живот. Показаћемо сепаратистичкој мањини да је Шпанија модерна земља”, рекао је Љоса, који је Нобелову награду за књижевност добио 2010. године.


Марио Варгас Љоса (Фото Ројтерс)

Протести у Барселони су организовани недељу дана после одржавања референдума о независности, који шпанска централна власт не признаје и који је Уставни суд Шпаније прогласио нелегалним. Референдум је обележило полицијско насиље и велики број повређених грађана и полицајаца. Већина изашлих гласала је за независност (90,18 одсто), мада је на референдум изашло мање од половине бирача (43,03).

Седница каталонског парламента, на којој би могла да буде проглашена независност тог шпанског региона, заказана је за уторак, а шпански Уставни суд је наредио привремену суспензију седнице.

 


(Фото Ројтерс)

Светски медији наводе да је на бројност скупа утицала и одлука две велике банке да изместе своје централе из Каталоније у друге делове Шпаније да би, у случају проглашења независности, наставиле да раде под шпанским и европским законима. Велики број компанија је најавио да ће у случају отцепљења тог шпанског региона учинити исто.

И у суботу су одржани велики протести у Мадриду и Барселони како би се позвало на дијалог. На улице главног града Шпаније Мадрида и престонице Каталоније Барселоне изашли су грађани обучени у бело и слоганом „Хоћемо ли да причамо” послали поруку шпанским политичарима.

Шпански премијер Марјано Рахој изјавио је јуче да његова влада неће дозволити да Каталонија прогласи независност и одвоји се од остатка земље. Рахој је рекао у интервјуу листу „Паис” да се Шпанија неће делити, као и да ће јединство шпанског народа бити очувано. Влада у Мадриду ће размотрити сва расположива правна средства како би спречила Каталонију да прогласи независност, навео је он.

Рахој је рекао да Мадрид може да се позове на Члан 155 Устава који омогућава влади да суспендује, у потпуности или делимично, регионалну самоуправу која не поштује уставне обавезе или угрожава интересе Шпаније.

„Нешенел интерест” је јуче ситуацију у Шпанији упоредио са бившом Југославијом, али је навео да је велика разлика између Каталоније и СФРЈ та што будућност ЕУ није зависила од опстанка Југославије. Дакле, ЕУ неће дозволити отцепљење Каталоније јер онда ништа не би спречавало Баскију, Фландрију и њима сличне регионе да пођу истим путем.

Лист наводи и да су педесет и нешто процената Каталонаца који нису изашли на спорно гласање, јасно ставили до знања шта мисле о референдуму свесни да независна Каталонија не би била мед и млеко, већ држава ван ЕУ, са већом стопом незапослености, вишим порезима, и Барселоном која не игра шпанско првенство.

 

Коментари26
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

PetarPetrovic
Pa šta 350 000 za Španiju a 2500 000 za nezavisnost jasno kao dan.
Bosco Spanac
Ja sam ziveo u Barceloni 9 godina i znam da je velika vecina protiv. Takodje sam ziveo u Madridu 5 godina i znam, da ni jedan katalanac koji jednom upozna druge delove Spanije, nikad se ne vraca u Katalunju. Ti si definitivno nedovoljno upoznat sa ovim slucajem, pa te bas briga sta ce da se dogodi.
Патас
Ионако ће све бити по жељи оних који повлаче конце,а народ ће као и обично да мисли да заиста о нечему и одлучује,и да их неко нешто пита.
знатижељна
Да ли се на ове митинге-контрамитинге довозе активисти аутобусима из разних делова Шпаније? Да ли им деле сендвиче и флашице са водом? Да ли је и тамо исто митинговање, као код нас у Србији ?
Steva
Bosco @ sam sebi skaces u stomak . Gore si se hvalio gde si sve ziveo ( a gde sad zivis - ne znam ) i da ko jednom ode iz Katalunje u druge delove Spanije ...vise se ne vraca nazad u Katalunju. Sad ovde pricas kako je pola Katalunje doslo iz drugih delova Spanije !? I da su veci Katalonci od pravih . Sto potvrdjuje ono sto svi govore da je to najpozeljnija erija za zivot , dok sad ti neznam iz kog razloga nam prodaje surutku za mleko . Blago tebi i tvojim ocima !!
Bosco Spanac
Nema potrebe posto vise od polovine ljudi koji zive u Katlunji su iz drugih delova Spanije, ali neki od njih su veci Katalonci od Katalonaca. Mada u samoj Katalunji vecina je protiv odvajanja od Spanije i to jos od vremena pre gradjanskog rata. Problem je sto katalonski politicari ne znaju kako da otplate dugove Katalunje pa u odvajanju vide izlaz, mada ne vide sta je na kraju tunela u koji ulaze.
Прикажи још одговора
objektivnost izveštavanja
Nigde ni slova da je Madrid poslao STOTINU autobusa sa svojim grlatim pristalicama koji nisu Katalonci....
MarkoT
Pa i hiljadu autobusa da su poslali mogli bi maksimalno 50 000 ljudi da prevezu. A i to je nerealno. A gde su ostalih 300 000. Protivnici nezavisnosti su dosad bili pasivni jer su smatrali da centralna vlada moze resiti problem lako. Sad kad su videli da je se stvar iskomplikovala resili su da reaguju.
Milan
Na referendumu je izlaznost 42% bila!!
Milko
A kolika bi trebala biti na pendrek-referendumu ???
objektivnost izveštavanja
"Izlaznost 42%" a ostale je u izlaznosti sprecila pandurska sila. Ministar unutrasnjih poslova Spanije pre par dana izvinuo Kataloncima zbog grubosti spanske policije, ali to u Srbiji nije objavljeno... Policija u Kataloniji nije dejstvovala!

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.