Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Пелет потпалила сумње

У геронтолошком центру у Матарушкој Бањи дошло је до нагле смене директора, а разлози који се назиру изазивају разне гласине, сумњичавост па и хумор
Пелет потпалила сумње
Здање геронтолошког центра у Краљеву (Фото М. Дугалић)

Краљево – Решењем ресорног министарства недавно је, у геронтолошком центру у Матарушкој Бањи, смењен директор Бојан Ћирковић. У локалној јавности још се не зна зашто али, како незванично сазнајемо, разне информације о његовим необичним пословним потезима стизале су и до Београда. Зато је, ваљда, процењено да је смена најбоље и најбрже решење па је у директорској фотељи сада, као вршилац дужности, Светлана Радисављевић, истина страначки неопредељена, али искусна директорка јер је тај посао раније обављала у три мандата и била хваљена и награђивана за допринос социјалној заштити.

Погодило се, међутим, да јој је трећи мандат истицао баш када су међу чланицама владајуће коалиције у Краљеву дељене политичке надлежности над јавним предузећима и установама па је геронтолошки центар припао овдашњем Покрету социјалиста.

И, поменути покрет на место директора поставља Ћирковића, који одмах приступа савременијем менаџментском управљању зарад бољитка за 252 корисника услуга, углавном старијих особа. За то се, сматрао је нови директор, мора чути и знати, па убрзо склапа уговор о медијској промоцији центра, али не са неком медијском кућом него са овде тек основаним удружењем грађана „Психо сфера” и за те услуге плаћа 33.000 динара месечно. Нова стара директорка је затражила извештај о реализацији посла у протеклих седам месеци и од поменутог удружења добила тај документ са прилично уопштеним подацима где се наводи да је прилоге о прославама, излетима и другим дешавањима у центру објављивала локална телевизија „Мелос”. Директорка то проверава даље а ми, наравно нећемо да верујемо гласинама, у којима се тврди да је директор поменути посао склопио уз посредовање шурака Игора Тешића, који је опет дугогодишњи сарадник ТВ „Мелос”. А та телевизија је, судећи према садржају и броју објављених прилога, јака медијска подршка Покрету социјалиста па испада да се у поменутом удружењу и не зна о чему се ту радило...

Затим је „злурадој” јавности добро легла и прича о пелети која је још више потпалила сумње у исправност пословних потеза Бојана Ћирковића. Наиме, прошле године је за центар од једне београдске фирме за 2,7 милиона динара набаљено 135 тона пелета за грејање павиљона. Потрошено је тек 40, а остала количина је, како је доскорашњи менаџмент објаснио, у складишту, не на краљевачком подручју него у Ушћу на Ибру, удаљеном од Матарушке Бање више од 40 километара. И, још се дешава да је тај остатак од око 90 тона пред ову грејну сезону замењен угљем, уз образложење складиштара из Ушћа да је пелет био слабе калоричне вредности. Тако је, без обрачуна и рачуна, у центар стигло 90 тона угља. Каквог квалитета не зна се, то према налогу директорке стручњаци испитује, како би се користио безбедно за скупоцене котлове. А, зашто је за складиштење одабрано Ушће свако ће вам рећи, а ми не верујемо док се све не испита и утврди, да је из тог места овдашњи лидер Покрета социјалиста Александар Ерац. То о пореклу поменутог лидера је, додуше, тачно и можда је он помогао да складиштење буде и бесплатно, али се занемарила чињеница да се складиштење у Краљеву плаћа од 1,4 до два евра по тони, а превоз од Ушћа по четири, пет евра по тони. Сумњу још распламсава то што је наводно ускладиштена пелет замењена знатно јефтинијим угљем па се народ пита где је разлика и шта је са пелетом било...

Мало је необично и то што је поправка тераса на објекту центра, то јест замена гвоздене ограде и остало уређење у вредности од 4,5 милиона динара дата предузећу које се бави штампарском делатношћу. Истина, та фирма запошљава инвалиде па би се рекло да је добро што је новац остао у систему социјалне заштите, али су посао одрадили приватници као подизвођачи, јер то нису могли а ни умели графичари...

О свему смо хтели да поразговарамо са смењеним директором Бојаном Ћирковићем, и били стрпљиви чекајући га да нађе слободног времена, али он је тај сусрет одлагао да би нас на крају упутио на Управни одбор геронтолошког центра.

– Ја сам сада на послу код приватника, нисам у центру и немам ингеренције да о томе говорим. Помињете уговор са удружењем – ја увек желим да помажем младима, помињете складиштење пелета – ја се водим законитостима тржишта, јер је тамо складиштење било бесплатно... И, молим вас нећу више да разговарам о глупостима, све ће вам бити јасно када добијете записнике са састанака Управног одбора, а ја сам чуо да сте ви добар професионалац... – казао нам је укратко, у телефонском разговору, Бојан Ћирковић.

Коментари8
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Milka
Ako je nominativ PELET, zasto je u tekstu prica o PELETI? Ako je rec pelet muskog roda, kako moze u naslovu biti PELET POTPALILA sumnje? O cemu se ovde radi!!!!!!!!!
Zoran Velickovic
Moram da primetim pelet jeste strana rec ali je manje rogobatno kad je u muskom rodu, sva strucna literatura i domaca i strana prevedena tretiraju pelet u muskom rodu, izvinjavam se .
Ђура
Ех, да нам је Нушић жив... смејале би се генерације овим траги-комичним заплетима који нам уништавају ово мало државе што је остало.
Зоран Маторац
Данас би Србији била потребна два Нушића и један Домановић.
Dimitrije Stokić
Da je ovo jedini greh navedenog direktora, bilo bi dobro. Pokušaću da navedem samo delić mahinacija i zloupotreba, da ne kažem krađa. Kakav je to direktor kome smetaju korisnici, zbog kojih centar i postoji. Zaposlio je veliki broj pomoćnog osoblja, a higijena u centru je, malte ne užasna. Nesnosan smrad je prisutan naročito u stacionaru. Kupio je tri ajfona za koje se nezna gde su. Mobilni telefon, koji je centar dobio uz sklapanje ugovora o opremanju centra kamerama, je prisvoio i odneo sa sobom. U istom danu, kad je predao dužnost direktora, centar je dobio račun iz kafane u iznosu od oko 16 000 din. Ne mogu više, i ovo je i ako delić svega, dosta. I nikom ništa.
Ljubisa
da li je uopste ovde potreban bilo kakav komentar...pgotovo sto se vodi istraga kako nam kazu o poslovanju gerantoloskog centra tokom trajanja mandata Vulinove ekipe...potanje je samo da li je to jedina istraga ovog trenutka koja se sprovodi u vezi njihovog poslovanja

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.