Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Pelet potpalila sumnje

U gerontološkom centru u Mataruškoj Banji došlo je do nagle smene direktora, a razlozi koji se naziru izazivaju razne glasine, sumnjičavost pa i humor
Pelet potpalila sumnje
Здање геронтолошког центра у Краљеву (Фото М. Дугалић)

Kraljevo – Rešenjem resornog ministarstva nedavno je, u gerontološkom centru u Mataruškoj Banji, smenjen direktor Bojan Ćirković. U lokalnoj javnosti još se ne zna zašto ali, kako nezvanično saznajemo, razne informacije o njegovim neobičnim poslovnim potezima stizale su i do Beograda. Zato je, valjda, procenjeno da je smena najbolje i najbrže rešenje pa je u direktorskoj fotelji sada, kao vršilac dužnosti, Svetlana Radisavljević, istina stranački neopredeljena, ali iskusna direktorka jer je taj posao ranije obavljala u tri mandata i bila hvaljena i nagrađivana za doprinos socijalnoj zaštiti.

Pogodilo se, međutim, da joj je treći mandat isticao baš kada su među članicama vladajuće koalicije u Kraljevu deljene političke nadležnosti nad javnim preduzećima i ustanovama pa je gerontološki centar pripao ovdašnjem Pokretu socijalista.

I, pomenuti pokret na mesto direktora postavlja Ćirkovića, koji odmah pristupa savremenijem menadžmentskom upravljanju zarad boljitka za 252 korisnika usluga, uglavnom starijih osoba. Za to se, smatrao je novi direktor, mora čuti i znati, pa ubrzo sklapa ugovor o medijskoj promociji centra, ali ne sa nekom medijskom kućom nego sa ovde tek osnovanim udruženjem građana „Psiho sfera” i za te usluge plaća 33.000 dinara mesečno. Nova stara direktorka je zatražila izveštaj o realizaciji posla u proteklih sedam meseci i od pomenutog udruženja dobila taj dokument sa prilično uopštenim podacima gde se navodi da je priloge o proslavama, izletima i drugim dešavanjima u centru objavljivala lokalna televizija „Melos”. Direktorka to proverava dalje a mi, naravno nećemo da verujemo glasinama, u kojima se tvrdi da je direktor pomenuti posao sklopio uz posredovanje šuraka Igora Tešića, koji je opet dugogodišnji saradnik TV „Melos”. A ta televizija je, sudeći prema sadržaju i broju objavljenih priloga, jaka medijska podrška Pokretu socijalista pa ispada da se u pomenutom udruženju i ne zna o čemu se tu radilo...

Zatim je „zluradoj” javnosti dobro legla i priča o peleti koja je još više potpalila sumnje u ispravnost poslovnih poteza Bojana Ćirkovića. Naime, prošle godine je za centar od jedne beogradske firme za 2,7 miliona dinara nabaljeno 135 tona peleta za grejanje paviljona. Potrošeno je tek 40, a ostala količina je, kako je doskorašnji menadžment objasnio, u skladištu, ne na kraljevačkom području nego u Ušću na Ibru, udaljenom od Mataruške Banje više od 40 kilometara. I, još se dešava da je taj ostatak od oko 90 tona pred ovu grejnu sezonu zamenjen ugljem, uz obrazloženje skladištara iz Ušća da je pelet bio slabe kalorične vrednosti. Tako je, bez obračuna i računa, u centar stiglo 90 tona uglja. Kakvog kvaliteta ne zna se, to prema nalogu direktorke stručnjaci ispituje, kako bi se koristio bezbedno za skupocene kotlove. A, zašto je za skladištenje odabrano Ušće svako će vam reći, a mi ne verujemo dok se sve ne ispita i utvrdi, da je iz tog mesta ovdašnji lider Pokreta socijalista Aleksandar Erac. To o poreklu pomenutog lidera je, doduše, tačno i možda je on pomogao da skladištenje bude i besplatno, ali se zanemarila činjenica da se skladištenje u Kraljevu plaća od 1,4 do dva evra po toni, a prevoz od Ušća po četiri, pet evra po toni. Sumnju još rasplamsava to što je navodno uskladištena pelet zamenjena znatno jeftinijim ugljem pa se narod pita gde je razlika i šta je sa peletom bilo...

Malo je neobično i to što je popravka terasa na objektu centra, to jest zamena gvozdene ograde i ostalo uređenje u vrednosti od 4,5 miliona dinara data preduzeću koje se bavi štamparskom delatnošću. Istina, ta firma zapošljava invalide pa bi se reklo da je dobro što je novac ostao u sistemu socijalne zaštite, ali su posao odradili privatnici kao podizvođači, jer to nisu mogli a ni umeli grafičari...

O svemu smo hteli da porazgovaramo sa smenjenim direktorom Bojanom Ćirkovićem, i bili strpljivi čekajući ga da nađe slobodnog vremena, ali on je taj susret odlagao da bi nas na kraju uputio na Upravni odbor gerontološkog centra.

– Ja sam sada na poslu kod privatnika, nisam u centru i nemam ingerencije da o tome govorim. Pominjete ugovor sa udruženjem – ja uvek želim da pomažem mladima, pominjete skladištenje peleta – ja se vodim zakonitostima tržišta, jer je tamo skladištenje bilo besplatno... I, molim vas neću više da razgovaram o glupostima, sve će vam biti jasno kada dobijete zapisnike sa sastanaka Upravnog odbora, a ja sam čuo da ste vi dobar profesionalac... – kazao nam je ukratko, u telefonskom razgovoru, Bojan Ćirković.

Komentari8
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Milka
Ako je nominativ PELET, zasto je u tekstu prica o PELETI? Ako je rec pelet muskog roda, kako moze u naslovu biti PELET POTPALILA sumnje? O cemu se ovde radi!!!!!!!!!
Zoran Velickovic
Moram da primetim pelet jeste strana rec ali je manje rogobatno kad je u muskom rodu, sva strucna literatura i domaca i strana prevedena tretiraju pelet u muskom rodu, izvinjavam se .
Ђура
Ех, да нам је Нушић жив... смејале би се генерације овим траги-комичним заплетима који нам уништавају ово мало државе што је остало.
Зоран Маторац
Данас би Србији била потребна два Нушића и један Домановић.
Dimitrije Stokić
Da je ovo jedini greh navedenog direktora, bilo bi dobro. Pokušaću da navedem samo delić mahinacija i zloupotreba, da ne kažem krađa. Kakav je to direktor kome smetaju korisnici, zbog kojih centar i postoji. Zaposlio je veliki broj pomoćnog osoblja, a higijena u centru je, malte ne užasna. Nesnosan smrad je prisutan naročito u stacionaru. Kupio je tri ajfona za koje se nezna gde su. Mobilni telefon, koji je centar dobio uz sklapanje ugovora o opremanju centra kamerama, je prisvoio i odneo sa sobom. U istom danu, kad je predao dužnost direktora, centar je dobio račun iz kafane u iznosu od oko 16 000 din. Ne mogu više, i ovo je i ako delić svega, dosta. I nikom ništa.
Ljubisa
da li je uopste ovde potreban bilo kakav komentar...pgotovo sto se vodi istraga kako nam kazu o poslovanju gerantoloskog centra tokom trajanja mandata Vulinove ekipe...potanje je samo da li je to jedina istraga ovog trenutka koja se sprovodi u vezi njihovog poslovanja

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.