Путин и Трамп показују атомске „мишиће”
„ГЛОБАЛНИ ГРОМ” И РУСКИ ОДГОВОР: Две највеће нуклеарне силе на свету – САД и Русија – прошле недеље показивале су планети своје атомске „мишиће”. Случајно, како тврде и у Вашингтону и у Москви, у исто време Американци и Руси су имали велике војне вежбе у којима су централно место имале њихове нуклеарне снаге.
Војна вежба америчких стратешких нуклеарних снага – „Глобални гром” – изазвала је, наравно, велику пажњу. С једне стране због чињенице да су у овим маневрима САД користиле заиста врх свог војног потенцијала – стратешку нуклеарну силу у комбинацији с ваздушним снагама у различитим деловима света. С друге стране, међутим, ови амерички маневри – стручњаци тврде да је реч о вежби која се планира годинама – поклопили су се с корејском кризом која је, после дужег времене најозбиљније подсетила планету на опасност од употребе атомског оружја.
Амерички „Глобални гром” нашао се под најпрецизнијом лупом војних стручњака. Могло би се рећи да се њихове анализе своде на два закључка: вежба је имала за циљ да покаже моћ америчке нуклеарне одбране али и демонстрира офанзивну снагу САД која би могла да се усмери према потенцијалним противницима. А у овом тренутку то су у првом реду Русија и Кина.
„За Сједињене Америчке Државе у овом тренутку само су Русија и Кина реална стратешка опасност”, изјавио је руски пуковник у пензији и војни аналитичар Виктор Литовкин. Према његовој процени коју преноси руски портал „Спутњик”, „атомски арсенал Русије довољан је да збрише Америку са земљине кугле”, а све је јасније и да „растући потенцијал Кине омогућава овој држави да се супротстави Сједињеним Америчким Државама”.
Руски експерт, наравно, не заборавља ни Северну Кореју која је својим атомским оружјем реална претња за америчке базе у Јужној Кореји, Јапану или пацифичком острву Гуам.
„Уколико би Пјонгјанг изгубио живце и напао Американце Северна Кореја би у року од неколико сати била уништена што знају обе стране”, сматра Литовкин. „Управо то је и главни разлог који умањује опасност од атомског обрачуна на Корејском полуострву”.
И док су Американци испробавали свој „Глобални гром” стигао је одговор из Москве. Последњег октобарског четвртка маневре су имале у руске стратешке нуклеарне снаге. У вежби је учествовао и руски председник Владимир Путин који је директно надгледао испаљивање четири интерконтиненталне ракете. „У вежби је испробано садејство стратешких ракетних трупа, атомских подморница Северне и Пацифичке флоте као и стратешких бомбардера”, изјавио Путинов представник за штампу Дмитри Песков.
Нешто више детаља нашло се у саопштењу министарства одбране у којем је појашњено да су три интерконтиненталне ракете испаљене са подморнице а једна с копна. Прецизно је наведено одакле су ракете стартовале и које циљеве су погодиле.

Процена супарника: Владимир Путин и Доналд Трамп Фото Спутњик
ЕВРОПА И УМОРНА АНГЕЛА: И док су се Американци и Руси забављали својим атомским „играчкама” стари континент се све теже носи с кризама које га притискају.
„Европа преживљава тешке недеље. Националисти, регионалисти, сепаратисти, популисти и протекционисти све снажније марширају и озбиљно прете да униште пројекат уједињеног континента”, пише угледни немачки недељник „Цајт”. Јединственог европског одговара на све модерне изазове нема а „Цајт” процењује да је главни кривац за ову блокаду „уморна Ангела Меркел” коју је ставио и у наслов своје анализе.
Тренутно једина светла тачка на иначе тмурном, заједничког европском небу је нови француски председник Емануел Макрон. У упечатљивом говору на Сорбони, Макрон је наговестио главне правце деловања како би била успостављена „суверена, уједињена и демократска Европа”. Иако су Макронове поруке упућене свим европским престоницама јасно је да је главна адреса заправо био Берлин. А из главног града Немачке француски председник је добио млак аплауз после чега је уследила – тишина.
Сасвим разумљиво, јер Ангела Меркел тренутно покушава да направи нову коалициону владу коју би водила наредне четири године. А тај посао би се најједноставније могао описати оном народном пословицом о „трпању рогова у врећу”. Немачки демохришћани, либерали и Зелени имају толико различите политичке циљеве и планове, да ће Ангели Меркел заиста требати чаробни штапић да све то „претопи” у нову немачку владу.
У тој причи канцеларка ипак има и адут у рукаву. Неко је у Немачкој израчунао да би испуњавање свих жеља будућих коалиционих партнера могло државу да кошта и целих сто милијарди евра и сад је наградно питање где ће Меркелова да пронађе овај огроман новац. Чак и уколико успе да у преговорима озбиљније „уштине” жеље либерала и зелених.
Преговори о формирању немачке владе биће и дуги и компликовани али готово нико у Немачкој и не помишља да би могли да заврше неуспехом који би значио расписивање ванредних парламентарних избора. А до устоличења новог немачког кабинета Европа је осуђена на чекање.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


