Ђилас улази у трку за Београд
Бивши председник ДС-а и до 2013. градоначелник Београда Драган Ђилас најавио је да ће се поново кандидовати за првог човека престонице. Како је рекао, није мислио да ће се више икад бавити политиком, „али нисам мислио ни да у Србији може да се направи власт која је гора од Милошевићеве, против које сам се у младости борио и организовао студентске протесте”. Зато је одлучио да уђе у трку за градоначелника Београда и да, како каже, уради све што може да се заустави пропадање престонице Србије.
Истакао је и да још има времена за договор да буде кандидат једне опозиционе колоне. „Верујем да ћемо се лако договорити ако председници странака буду прво Београђани, па тек онда страначки лидери. Ово су градски избори и није тема ко је за НАТО, а ко је за Русију, нису тема ни Косово, ни ЕУ. На овим изборима гласа се о томе какав Београд хоћемо”, рекао је Ђилас, а преноси Танјуг писање недељника НИН. Додао је да може да потпише и гарантује целом својом имовином да ће све оне ствари које зависе искључиво од Београда, а не од Републике, урадити у првих 12 месеци власти.
Најава Ђиласове кандидатуре изазвала је бројне реакције.
Члан Председништва СНС-а Небојша Стефановић саопштио је да је бивши председник демократа одлучио да се врати у политику иако из ње никада није ни одлазио. „Да се врати са новом бриљантном идејом да гарантује за пројекте својом имовином, баш као што је гарантовао за Демократску странку и отерао је у стечај. Да апсурд буде већи, баш оном имовином коју је стицао у периоду док је био на власти”, навео је Стефановић и додао да су „Ђиласове компаније у време док је управљао Београдом имале промет од преко 19 милијарди динара, што није пошло за руком ниједном другом тајкуну у Србији”.
Главни одбор СПС-а саопштио је да искрено жали што су 2008. донели погрешну одлуку због срамних притисака које су, како кажу, трпели од тадашње председника Србије Бориса Тадића, и за градоначелника подржали Драгана Ђиласа, а не Александра Вучића. Члан Председништва СНС-а Зорана Михајловић сматра да би било фер да се пре него што се, како је најавио, врати у политику, бивши лидер демократа Драган Ђилас прво извини Београђанима за дуг који је оставио у градској каси, за покварене подземне контејнере, за кулисе градова и „легоситије” и друге пројекте на које је бачен новац грађана Београда.
Председник Покрета слободних грађана Саша Јанковић је најавио да ће подржати Ђиласа у трци за место градоначелника. Покрет се, како је нагласио, залаже за јачање сарадње са Народном странком Вука Јеремића и позвао је ДС, ДЈБ, Покрет „Не давимо Београд” на сарадњу да би се „Србија вратила са странпутице на коју је кренула”. Двери, како каже њихов лидер Бошко Обрадовић, самостално излазе на изборе у Београду. Он је поручио да су отворени за разговор и сарадњу са опозицијом уз одређене услове, а Ђиласу је замерио што је учествовао у власти која је нанела штету Србији.
Потпредседник Народне странке Мирослав Алексић je најавио да ће ова партија у наредној недељи дана одлучити да ли ће подржати Ђиласа и позитивно оценио најаву његове кандидатуре. Председник београдског одбора Доста је било Војин Биљић поновио је да овај покрет сматра да је бивши градоначелник Београда Драган Ђилас неприхватљив кандидат за поновни избор на то место и да га ДЈБ сигурно неће подржати.
Мали: Пуна каса – савршен плен
Градоначелник Београда Синиша Мали каже да се Ђилас не враћа у политику јер има нову визију за Београд, већ зато што је „очигледно” да је њему и „његовој дружини” понестало пара. „Ђилас је позицију градоначелника користио за лично богаћење, док су Београђани грцали у дуговима и борили се да преживе немаштину која их је задесила услед пљачке градске касе”, навео је Мали у писаној изјави. Актуелна градска власт је, како је рекао, после великих спроведених реформи, вратила огромне дугове, спасла економију, отворила више од 1.100 градилишта, смањила незапосленост за 20.000 и исплатила сва потраживања социјално угрожених грађана. „Београд и Београђани данас имају више новца него раније и зато је данашња пуна градска каса савршен плен за Мишковића, Ђиласа и Шапића. Док су се Београђани гушили у дуговима већим од милијарду евра, нису ни знали да су се профити и милиони на рачунима Ђиласових фирми из године у годину увећавали до чак 800 пута”, навео је Мали.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


