Трговцима објавили „рат” због кришке карфиола
Ланац супермаркета „Маркс и Спенсер” у Великој Британији повукао је све залихе „одреска од карфиола” из својих продавница након жестоке критике јавности, пренео је „Индипендент”. Британци су покренули кампању за склањање са полица овог производа пошто су корисници друштвених мрежа у револту објављивали фотографије изузетно скупих комада карфиола, запакованих у пластичне кесе.
„Маркс и Спенсер” је две танке шните карфиола, преливене биљним сосом, продавао по вишој цени, а купци су се такође бунили због беспотребне амбалаже којом се загађује околина.
Цена производа износила је 2 фунте (2,25 евра), док просечна цена целе главице карфиола износи мање од једне фунте (1,13 евра). И док су са свих страна пљуштале осуде потрошача, трговац се правдао тиме да карфиола више нема на полицама, али не због притиска, него зато што је продат, као и да су се трудили да купцима понуде квалитетан и здрав оброк, али да су „очигледно погрешили”. Суштина је да су купци натерали трговца да врати у продају карфиол замотан у његово лишће. Би-Би-Си је бавећи се овом темом пренео низ сличних примера на који начин трговци покушавају да остваре додатне профите, потцењујући моћ купаца, посебно у време интернета када се овакве приче невероватно брзо шире. Они истичу пример једног канадског трговца који је нудио преполовљен или потпуно ољуштен авокадо по цени од четири канадска долара. Купце је, осим цене, изнервирало и то што је трговац кришке авокада продавао запаковане у најлон кесе, иако сматрају да овај плод има савршену кору.
Занимљиво је било пратити коментаре читалаца на ову вест на британским и домаћим порталима. И док Британци озбиљно приступају оваквим испадима трговаца и организују се како би их казнили, код нас то није случај и овакав проблем се углавном банализује. Мада би и домаћи потрошачи имали много разлога да се одлуче за исти потез.
„Продају нам пола литра воде у флашици за пола евра, а кубик са чесме је 10 центи”, „када бисмо и ми били овако организовани и доследни, било би нам боље”, неки су од коментара овдашњих читалаца на порталима. Јер, ако се подсетимо, и у нашим радњама увелико се одомаћио овакав тренд, па трговци често продају шаку упакованих малина по цени килограма. Исецкано воће од 100 грама зна да достигне и цену килограма најскупљег, што је превише чак и када се укалкулише труд и трошак трговца. Питање је свакако свести потрошача, али и нивоа на коме се налази тржиште. Један од коментатора на ову информацију осврнуо се и на друштвену одговорност и заштиту животне средине о којој се код нас мало говори. У Великој Британији тако свако домаћинство рециклира отпад и носе платнене кесе или цегере у радњу, већина одеће се одлаже у контејнере и шаље хуманитарним организацијама. Код нас сваки купац дневно из радње понесе туце бесплатних кеса. И тако сваки дан.
– Од пре недељу дана сви (не туристи) носе и своју чашу или термос у „Старбакс” па је користе уместо картонских. У том случају компаније чак и до 50 пенија снизе цену кафе. То се зове друштвена одговорност и владе и компанија и грађана. Сетите се овог коментара данас кад вам натрпају 10 кеса у продавници или кад картонску амбалажу баците у канту. И после се сви чуде депонијама у Србији – пише један од коментатора.
За неке је, међутим, највећа вест то што је карфиол у Британији јефтинији него у српским супермаркетима, где кошта и до 300 динара.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


