Петак, 10.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Руси забранили увоз јабука из БиХ

Због пошиљке јабука на којој су поред домаћих налепница пронађене и оне из Пољске, Русија забранила увоз јабука из БиХ, што је изазвало забринутост воћара
Руси забранили увоз јабука из БиХ
Ресорно министарство у Влади РС скинуло спорно предузеће с листе извозника (Фото М. Кременовић)

Од нашег сталног дописника

Бањалука – Јабуке из Босне и Херцеговине до даљег не могу у Русију. Тржиште за ово воће са плантажа из БиХ затворено је од понедељка, због недавне сумњиве испоруке од деветнаест тона јабука у којој се међу сандуцима с јабукама нашла и налепница по којој испада да је испоручена роба пореклом из – Пољске. Зато је руска инспекција посумњала да се у пошиљци уместо јабука пореклом из БиХ налазе оне произведене у Пољској, а да се у Бијељини само препакују. 

Наиме, извозник је бијељинска компанија „Фрукт компани”, надлежни наводе како је највероватније реч о власнику из Србије, док су јабуке набављене од узгајивача из Градачца, у Федерацији БиХ. Спорна пошиљка имала је фитосанитарни сертификат који је издао инспектор дистрикта Брчко. Могле су се чути процене да је одговорност, кад је реч о држави, највероватније на инспекторату из Брчког, чији инспектор, наводно, није присуствовао утовару и није проверавао порекло робе.

Руска страна је претходно, пошто је уочила спорне налепнице, обавестила Управу за заштиту здравља биља БиХ да ће од 22. јануара стопирати увоз јабука из БиХ до даљег. Извоз воћа из БиХ у Русију у прошлој години износио је 23 милиона евра, од чега готово половина отпада на пласман јабуке.

И произвођач јабука из Градачца и власник извозне фирме из Бијељине уверавају медије како је посреди забуна, јер је, како тврде, највероватније реч о половним гајбама и палетама због чега је у пошиљку са јабукама случајно „залутала” нека стара налепница. Ипак, у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде у Републици Српској након што је из Русије стигла потврда о забрани увоза, то предузеће скинули су с листе извозника.

Произвођач јабука из Градачца куне се медијима у то да су његове јабуке засигурно пореклом из БиХ, што потврђује и бијељинска фирма извозник, уверавајући како ће то и доказати руској и домаћој страни, док у Министарству спољне трговине и економских односа БиХ захтевају да се све испита. Министар Мирко Шаровић захтева да се предузму мере против „починиоца преваре”.

Шаровићу све личи на кршење споразума и потписаног протокола с Руском Федерацијом с обзиром на „озбиљну сумњу у злоупотребу”. Тражи покретање одговорности и санкционисање одговорних, уз процену да је инспекција у Брчком „направила озбиљан пропуст”. Брине да ће повратак на руско тржиште бити тежак. Узрок проблема Шаровић налази у лошем систему контроле, који, како каже, мора бити побољшан.

Воћари из БиХ забринути су због пласмана јабуке и наводе да су још 2016, када су првобитно упозорени из Русије, скренули пажњу извозницима да се придржавају прописа. Руси су већ једном прогледали кроз прсте БиХ, то јест када је 2016. утврђено да су брескве увезене из БиХ заправо из Гвинеје, али су у Москви поверовали уверавањима да ће мањкавости бити отклоњене па су укинули привремену забрану увоза. Руски инспектори у БиХ би требало да дођу крајем овог месеца.

 

Коментари5
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Nikola Nesic
Pa sto im nisu rekli da je to od brace iz Srbije, sigurno bi primili.
Stevan888
Sad treba biti pametan izvoz preko Srbije ali paziti da neudje skart roba
Леон Давидович
"Pametna" ideja, u tom slučaju zabranili bi i izvoz iz Srbije. Zemlja kojoj je uvedena zabrana ne može prodavati robu preko drugih.
Леон Давидович
S pravom su im zabranili. Švercerski mentalitet je nepopravljiv. Samo gleda koga će prevariti i na brzinu zaraditi. ( Pre neku godinu na sličan način su prevarili Tursku, uvozili orahe iz Ukrajine i prodavali u Tursku kao proizvod iz BiH bez carine ).
Анка
Зар није Бијељина у Републици Српској? Паметни Руси, нека су зауставили увоз, и још треба да траже оштету, због кршења купопродајног уговора и неморала.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.