Покрет градова мира остао јединствен
Крушевац - Јубиларно, 20. заседање Генералне скупштине Међународне асоцијације градова весника мира, одржано у Крушевцу од 5. до 8. септембра, показало је да кршење међународног права и људских права представља реалну опасност светском миру. Делегације 23 града са три континента, упркос различитим ставовима о актуелним питањима, посебно када су у питању кризна жаришта у свету и Косово и Метохија, усвајањем Крушевачке декларације, исказале су јединство у залагању за поштовање међународног права, суверенитета и територијалног интегритета постојећих држава и Повеље УН.
По мишљењу проф. др Павла Б. Бубање, оснивача Клуба за УН и Одељења за културу мира, најзначајније је да је покрет градова мира сачувао јединство и да наставља своје деловање за ширење идеала мира и залагање да се 2010. година прогласи годином мира. Наредно заседање Извршног одбора Асоцијације, 2008. године, одржаће се у Су Вонгу, у Јужној Кореји.
Непосредно по завршетку 20. заседања Асоцијације, председник Алфред Мардер, представник Њу Хевена из САД, рекао је да је ово био најуспешнији самит покрета светских градова мира и обећао да ће Крушевачка декларација стићи на многе важне светске адресе.
- Сигуран сам да је ово било најуспешније заседање иако је одржано у времену тешком за мир. Ми смо као Асоцијација свим битним факторима за одлучивање о миру у свету ставили до знања да смо против кршења међународног права и за поштовање Повеље УН. Тако је и у случају Косова и Метохије. Треба признати да би свако насилно отцепљење дела територије једне земље, да би се уступио другој, представљало кршење међународног права. И свако решење се мора пронаћи путем мирних преговора. Због оваквог става не очекујем проблеме у својој земљи, у САД, где, иначе, не постоји добра репутација Србије, пре свега због Милошевића, који је описиван као неко ко је ускраћивао права Албанцима на Косову и ко их је угрожавао. Зато недовољан број људи у мојој земљи не разуме довољно проблем Косова и Метохије - изјавио је специјално за "Политику" председник Асоцијације Алфред Мардер.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


