Није неки, него краљевски град
Краљево – Било би најбоље да је тај Мате Римац, хрватски бизнисмен и иноватор у области аутомобилске индустрије, запамтио или записао име града у Србији, у коме ће, наводно, велика немачка компанија градити фабрику за производњу система за електричне аутомобиле. Могао је још тамо и да упути „дојаву”, можда би му и муштулук био понуђен. Овако, немуштом информацијом створио је пометњу и покренуо нагађања, пошто је, уз жаљење што то неће бити у Хрватској него у Србији, тек узгредно, на „Фејсбуку” напоменуо да је реч о инвеститору, ауто-гиганту који запошљава око 140.000 радника и да има приход на нивоу његове државе. И још је, на питање пријатеља у ком српском граду ће инвестирати, додао: „Неки град, где су се пре правили авиони. Тако су ми бар Немци рекли. Заборавио сам како се зове.”
– Није неки, него краљевски град. Ради се о Краљеву, нема другог. Знају Немци да смо ми овде производили авионе још пре рата, још када се Србадија у другим местима главом без обзира скривала и кад се трактор појави. Добро, шалу на страну, али ако је град где су се пре производили авиони, то је овде и свако зна да су то најпре, од 1928. године били француски апарати „бреге”, а онда од 1933. године до рата немачки тип авиона „дорнијер до 17”. Пред окупацију југословенска војска је минирала хале, али је део машина остао и Немци су их 1942. године пребацили у Немачку... Добро, то је прошлост, али ако фабрику граде тамо где су се правили авиони, нема где него у Краљеву – објашњава нам један „прави” Краљевчанин, упућен у прошлост Краљева, али и у најновије вести о могућој инвестицији.
На овакав оптимизам реаговале су овде и „неверне Томе”, тврдњама да је, можда, реч о Београду или Панчеву. Али, изјава Александара Вучића, председника Србије, додуше ускраћена за детаље из пословних разлога, „да ће та фабрика запошљавати 10.000 радника и да је реч о инвестицији у једном граду у централној Србији” опет је, оваквим размишљањем и закључивањем, вратила наду Краљевчанима: Панчево није у централној Србији, значи отпада. Није, ваљада, да би Римац заборавио да је у питању Београд, главни град Србије. Уз то и Вучић не би пропустио да пред изборе, ако већ не може експлицитно оно бар да напомене како је реч о граду који „напредњаци воле...” Тако је у чаршијским причама све извесније да пут инвестиције немачког ауто-гиганта води у Краљево. Јесу се, истина, појавила и нагађања у медијима да је можда реч и о Чачку, пошто је наводно тамошња Фабрика резног алата својевремено производила неке делове за „Боинг”. На једном порталу развила се о томе и полемика. Предност у односу на Краљево давана је Чачку због ауто-пута, а Краљеву због близине будућег аеродрома. Но, већина коментатора тог написа из Чачка су у то посумњали, како тврде, понајвише због неспособности свог политичког руководства да воде и успешно окончају такве преговоре... На крају је један Чачанин ту расправу ипак завршио кратком констатацијом: „Нека иду у Краљево.”
А на наше питање упућено др Предрагу Терзићу, градоначелнику Краљева, о тој теми, он је укратко казао:
– О томе знам колико и ви. Само из медија.
У потрази за више информација овде су најдаље отишле колеге из Регионалне телевизије Краљево. И у њиховом прилогу се наводи да је, највероватније, реч о још једној инвестицији у град на Ибру. О томе су чак добили и информацију из Немачке, коју су нам проследили, а у њој се каже: да је реч о Краљеву и компанији ZF из Фридрихсхафена, која се, заиста, бави производњом система за аутомобиле на електрични погон...
Према тој вести, дакле, није у питању ни БМВ, ни „Мерцедес”, ни „Ауди”... Али, не негира се податак о градњи фабрике од око десет хиљада радних места и производњи система за најсавременије аутомобиле. Тако је то, бар што се чаршијских прича тиче, и то је ових дана „бацило” у сенку препричавања о градњи и отварању оне две најављене фабрике, од по две, три хиљаде запослених...
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


