Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Nije neki, nego kraljevski grad

Kako su Kraljevčani zaključili da u njihov grad dolazi velika nemačka automobilska firma i da su sva druga nagađanja prazne priče
Nije neki, nego kraljevski grad
У Краљеву су производили авионе, а аутомобиле виђају само у транзиту (Фото М. Дугалић)

Kraljevo – Bilo bi najbolje da je taj Mate Rimac, hrvatski biznismen i inovator u oblasti automobilske industrije, zapamtio ili zapisao ime grada u Srbiji, u kome će, navodno, velika nemačka kompanija graditi fabriku za proizvodnju sistema za električne automobile. Mogao je još tamo i da  uputi „dojavu”, možda bi mu i muštuluk bio ponuđen. Ovako, nemuštom informacijom stvorio je pometnju i pokrenuo nagađanja, pošto je, uz žaljenje što to neće biti u Hrvatskoj nego u Srbiji, tek uzgredno, na „Fejsbuku” napomenuo da je reč o investitoru, auto-gigantu koji zapošljava oko 140.000 radnika i da ima prihod na nivou njegove države. I još je, na pitanje prijatelja u kom srpskom gradu će investirati, dodao: „Neki grad, gde su se pre pravili avioni. Tako su mi bar Nemci rekli. Zaboravio sam kako se zove.”

– Nije neki, nego kraljevski grad. Radi se o Kraljevu, nema drugog. Znaju Nemci da smo mi ovde proizvodili avione još pre rata, još kada se Srbadija u drugim mestima glavom bez obzira skrivala i kad se traktor pojavi. Dobro, šalu na stranu, ali ako je grad gde su se pre proizvodili avioni, to je ovde i svako zna da su to najpre, od 1928. godine bili francuski aparati „brege”, a onda od 1933. godine do rata nemački tip aviona „dornijer do 17”. Pred okupaciju jugoslovenska vojska je minirala hale, ali je deo mašina ostao i Nemci su ih 1942. godine prebacili u Nemačku... Dobro, to je prošlost, ali ako fabriku grade tamo gde su se pravili avioni, nema gde nego u Kraljevu – objašnjava nam jedan „pravi” Kraljevčanin, upućen u prošlost Kraljeva, ali i u najnovije vesti o mogućoj investiciji.

Na ovakav optimizam reagovale su ovde i „neverne Tome”, tvrdnjama da je, možda, reč o Beogradu ili Pančevu. Ali, izjava Aleksandara Vučića, predsednika Srbije, doduše uskraćena za detalje iz poslovnih razloga, „da će ta fabrika zapošljavati 10.000 radnika i da je reč o investiciji u jednom gradu u centralnoj Srbiji” opet je, ovakvim razmišljanjem i zaključivanjem, vratila nadu Kraljevčanima: Pančevo nije u centralnoj Srbiji, znači otpada. Nije, valjada, da bi Rimac zaboravio da je u pitanju Beograd, glavni grad Srbije. Uz to i Vučić ne bi propustio da pred izbore, ako već ne može eksplicitno ono bar da napomene kako je reč o gradu koji „naprednjaci vole...” Tako je u čaršijskim pričama sve izvesnije da put investicije nemačkog auto-giganta vodi u Kraljevo. Jesu se, istina, pojavila i nagađanja u medijima da je možda reč i o Čačku, pošto je navodno tamošnja Fabrika reznog alata svojevremeno proizvodila neke delove za „Boing”. Na jednom portalu razvila se o tome i polemika. Prednost u odnosu na Kraljevo davana je Čačku zbog auto-puta, a Kraljevu zbog blizine budućeg aerodroma. No, većina komentatora tog napisa iz Čačka su u to posumnjali, kako tvrde, ponajviše zbog nesposobnosti svog političkog rukovodstva da vode i uspešno okončaju takve pregovore... Na kraju je jedan Čačanin tu raspravu ipak završio kratkom konstatacijom: „Neka idu u Kraljevo.”

A na naše pitanje upućeno dr Predragu Terziću, gradonačelniku Kraljeva, o toj temi, on je ukratko kazao:

– O tome znam koliko i vi. Samo iz medija.

U potrazi za više informacija ovde su najdalje otišle kolege iz Regionalne televizije Kraljevo. I u njihovom prilogu se navodi da je, najverovatnije, reč o još jednoj investiciji u grad na Ibru. O tome su čak dobili i informaciju iz Nemačke, koju su nam prosledili, a u njoj se kaže: da je reč o Kraljevu i kompaniji ZF iz Fridrihshafena, koja se, zaista, bavi proizvodnjom sistema za automobile na električni pogon...

Prema toj vesti, dakle, nije u pitanju ni BMV, ni „Mercedes”, ni „Audi”... Ali, ne negira se podatak o gradnji fabrike od oko deset hiljada radnih mesta i proizvodnji sistema za najsavremenije automobile. Tako je to, bar što se čaršijskih priča tiče, i to je ovih dana „bacilo” u senku prepričavanja o gradnji i otvaranju one dve najavljene fabrike, od po dve, tri hiljade zaposlenih...

Komentari4
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Jovan Milanovic
Jedan Rimac, istina Matan, igrao je kosarku u prvoj ligi, kad se Cibona zvala Lokomotiva.
Jeremija
Jadnog li članka. Vama kriv Rimac?! Pa vi Karlovac u Hrvatskoj krstite Karlovci, a čudite se da on ne zna gdje bi trebala biti ta investicija?!
Јован Скерлић
Браћо, не долазе Немци Срба ради, већ себе ради. Долазе због великих налазишта отровног Литијума који им је потребан за прављење батерија за електричне аутомобиле. Живи били, па видели - Србија ће бити отпад Европе.
Владимир Матић
„Неки град, где су се пре правили авиони. Тако су ми бар Немци рекли. Заборавио сам како се зове.” - Па у Србији су се скоро у сваком граду правили авиони ! Чак и данас, свако омање месташце у нас има по неколико тих фабрика авиона.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.