Nije neki, nego kraljevski grad
Kraljevo – Bilo bi najbolje da je taj Mate Rimac, hrvatski biznismen i inovator u oblasti automobilske industrije, zapamtio ili zapisao ime grada u Srbiji, u kome će, navodno, velika nemačka kompanija graditi fabriku za proizvodnju sistema za električne automobile. Mogao je još tamo i da uputi „dojavu”, možda bi mu i muštuluk bio ponuđen. Ovako, nemuštom informacijom stvorio je pometnju i pokrenuo nagađanja, pošto je, uz žaljenje što to neće biti u Hrvatskoj nego u Srbiji, tek uzgredno, na „Fejsbuku” napomenuo da je reč o investitoru, auto-gigantu koji zapošljava oko 140.000 radnika i da ima prihod na nivou njegove države. I još je, na pitanje prijatelja u kom srpskom gradu će investirati, dodao: „Neki grad, gde su se pre pravili avioni. Tako su mi bar Nemci rekli. Zaboravio sam kako se zove.”
– Nije neki, nego kraljevski grad. Radi se o Kraljevu, nema drugog. Znaju Nemci da smo mi ovde proizvodili avione još pre rata, još kada se Srbadija u drugim mestima glavom bez obzira skrivala i kad se traktor pojavi. Dobro, šalu na stranu, ali ako je grad gde su se pre proizvodili avioni, to je ovde i svako zna da su to najpre, od 1928. godine bili francuski aparati „brege”, a onda od 1933. godine do rata nemački tip aviona „dornijer do 17”. Pred okupaciju jugoslovenska vojska je minirala hale, ali je deo mašina ostao i Nemci su ih 1942. godine prebacili u Nemačku... Dobro, to je prošlost, ali ako fabriku grade tamo gde su se pravili avioni, nema gde nego u Kraljevu – objašnjava nam jedan „pravi” Kraljevčanin, upućen u prošlost Kraljeva, ali i u najnovije vesti o mogućoj investiciji.
Na ovakav optimizam reagovale su ovde i „neverne Tome”, tvrdnjama da je, možda, reč o Beogradu ili Pančevu. Ali, izjava Aleksandara Vučića, predsednika Srbije, doduše uskraćena za detalje iz poslovnih razloga, „da će ta fabrika zapošljavati 10.000 radnika i da je reč o investiciji u jednom gradu u centralnoj Srbiji” opet je, ovakvim razmišljanjem i zaključivanjem, vratila nadu Kraljevčanima: Pančevo nije u centralnoj Srbiji, znači otpada. Nije, valjada, da bi Rimac zaboravio da je u pitanju Beograd, glavni grad Srbije. Uz to i Vučić ne bi propustio da pred izbore, ako već ne može eksplicitno ono bar da napomene kako je reč o gradu koji „naprednjaci vole...” Tako je u čaršijskim pričama sve izvesnije da put investicije nemačkog auto-giganta vodi u Kraljevo. Jesu se, istina, pojavila i nagađanja u medijima da je možda reč i o Čačku, pošto je navodno tamošnja Fabrika reznog alata svojevremeno proizvodila neke delove za „Boing”. Na jednom portalu razvila se o tome i polemika. Prednost u odnosu na Kraljevo davana je Čačku zbog auto-puta, a Kraljevu zbog blizine budućeg aerodroma. No, većina komentatora tog napisa iz Čačka su u to posumnjali, kako tvrde, ponajviše zbog nesposobnosti svog političkog rukovodstva da vode i uspešno okončaju takve pregovore... Na kraju je jedan Čačanin tu raspravu ipak završio kratkom konstatacijom: „Neka idu u Kraljevo.”
A na naše pitanje upućeno dr Predragu Terziću, gradonačelniku Kraljeva, o toj temi, on je ukratko kazao:
– O tome znam koliko i vi. Samo iz medija.
U potrazi za više informacija ovde su najdalje otišle kolege iz Regionalne televizije Kraljevo. I u njihovom prilogu se navodi da je, najverovatnije, reč o još jednoj investiciji u grad na Ibru. O tome su čak dobili i informaciju iz Nemačke, koju su nam prosledili, a u njoj se kaže: da je reč o Kraljevu i kompaniji ZF iz Fridrihshafena, koja se, zaista, bavi proizvodnjom sistema za automobile na električni pogon...
Prema toj vesti, dakle, nije u pitanju ni BMV, ni „Mercedes”, ni „Audi”... Ali, ne negira se podatak o gradnji fabrike od oko deset hiljada radnih mesta i proizvodnji sistema za najsavremenije automobile. Tako je to, bar što se čaršijskih priča tiče, i to je ovih dana „bacilo” u senku prepričavanja o gradnji i otvaranju one dve najavljene fabrike, od po dve, tri hiljade zaposlenih...
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


