Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Вршњачко насиље

Вршњачко насиље
(Фото И. Милутиновић)

Уз сваку нову појаву вршњачког насиља извлачи се статистика, пишу радови, конкурише за истраживачке пројекте, радионице, крше руке, опомињу родитељи, наставници, школе. Све док се и даље омаловажава породица, породични живот, школа, ваншколске активности деце и жмури пред бестидном промоцијом насиља у медијима.

Увек је било и биће малих локалних „силеџија”, који тероришу „добру децу”. Истина, пре пола века отац би пратио своје дете, уверио се ко га малтретира, припретио малом злотвору који би се обично повукао, а ако би наставио, следиле би оштрије, васпитне мере. За мало старије, жестоке момке, постојала је и мера служење војног рока у морнарици.

У то, према садашњим мерилима, некоректно време, било је и сијасет могућности да се деца после школе забаве „социјализују” на племенит начин: школске секције, млади горани, извиђачи, планинарске дружине, спортска и културно-уметничка друштва, и све то бесплатно. Ни „т” од тржишног диктата.

Са садашњим радним временом, родитељи виде своју децу само пред спавање, а васпитне мере своде на обазриво „немој, љуби те тата!”, с тим да дете у гласу случајно не осети траг психолошког злостављања и пријави родитеље.

А шта може школа: наставник нема ауторитет, ни ђачко знање да проверава, а камо ли да га опомене из страха да не буде оптужен за мобинг. Промотори борбе против беле куге никако да схвате да радно време уништава природни биоритам и породични живот, да данашње подизање деце робује тржишним законима.

Само да узму папир и оловку увериће се да новац уложен у достојанствен развој деце осмишљеним бесплатним активностима и пензионим законом који ће баке и деке сачувати да могу да помажу васпитања деце кошта далеко мање од нарастајућег бирократског апарата који „брине” о деци, отвара вртиће, поправне домове и затворе. На страну лечење психо-физичких последица насиља.

Вера Миланковић

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Aleksandar Mihailović
Odličan tekst, ali autorka mora da objasni na osnovu čega je zaključila da je u SFRJ po kazni neko išao u RM na služenje vojnog roka, dok su mnogi to doživljavali kao čast i izbor najboljih, uz onaj za gardu i vojnu policiju? Kroki stvarnog stanja je dat, ali, ko su "zidari", "konstruktori" i "arhitekte" istog? Ko je kriv za dekadenciju i nemoral koji nas preplavljuju, odakle nam to dolazi, koje su to "vrednosti" za koje se sve ovomilenijumske vlasti zalažu? Kakav primer daju najplaćeniji rijalitisti, oni koji nasilje nad svojim kolegama i narodom vrše pred TV kamerama, u skupštini i na više nacionalnih TV? Ko nameće razgradnju porodica, da deca imaju po 2 mame i tate, da se pedofilija legalizuje, da se penzioneri terorišu, reketiraju i šalju u "večne banje", da se mlade porodice uništavaju i love u prevarne bankarskodržavne kreditoklopke? Ko zabranjuje šetnju mladih porodica a debelo plaća parade "ponosnih"? Ko je instrumentalizovao pravosuđe? Ključno pitanje: Ko je za sve to glasao?

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.