Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Синдикалци затечени стечајем

Синдикати ће се борити да фабрика минералних ђубрива настави да ради, а помоћ траже од председника Србије и премијерке
Синдикалци затечени стечајем
Панчевачку фабрику стигли дугови (Фото О. Јанковић)

Панчево – „Нико ово није очекивао, поготово не ове године када смо добро радили, а све произведено је и продато, тако да је вест о презадужености фабрике стигла као ’гром из ведра неба’”, каже Градиша Живановић председник Самосталног синдиката панчевачке „Азотаре”, а над „ведрим небом” се навукли тамни облаци стечаја, који држава тражи за највећу фабрику минералних ђубрива у региону.

Одмах је успостављена двосмерна комуникација, па се делегација састављена од лидера три синдиката и представника пословодства упутила у Београд у министарство, а са исте адресе је стигло писано саопштење министра рударства и енергетике, Александра Антића, у којем се између осталог наводи, да и поред свих покушаја да се повећа ефикасност и смање трошкови улазних сировина, „Азотара” не успева да оствари позитивне пословне резултате, што наставља он, води повећању задужености, неостваривању Правилника о начину спровођења реорганизације кроз Унапред припремљен план реорганизације (УППР) и генерисању нових губитака до краја ове године. Министар даље закључује да је покретање стечајног поступка у овој ситуацији, не само испуњење обавеза према ММФ-у, већ пре свега одговоран однос према грађанима Србије, узимајући у обзир да би из буџета морали бити плаћени силни дугови које „Азотара” ствара.

Фабрика је већ прошла кроз једну лошу приватизацију, из које се извукла уз помоћ државе, тачније „Србијагаса”, који је као највећи поверилац преузео бригу и обновио производњу, а фабрика функционисала по УППР-у. Дуговања су очишћена и започете инвестиције, од којих је највећа она од прошле године, када је подигнут нов торањ погона КАН и када су сви очекивали долазак стратешког партнера одјекнула је вест да ће „Азотара” у стечај, па на продају.

Уследиле су очекивано негативне реакције синдиката који стоје испред 750 од преко 900 укупно запослених. Сви у фабрици су озбиљно забринути и ситуација, како они тврде углас, није добра, па су упутили писмо председнику Александру Вучићу и премијерки Ани Брнабић са молбом за пријем и разговор, како би добили потврду да је фабрика заиста у тако великим дуговима. Незванично се барата цифром од пет милијарди динара у сезони 2016/17), и да јој спаса нема.

„Желимо и да се чује на највишем месту да је ова фабрика потребна држави, у шта смо ми дубоко уверени, да има перспективу уз одређене инвестиције, које су већ започете. Надали смо се да је то пут да станемо на здраве ноге. Такође, било је и речи како да се смање реално велики губици због застареле технологије и све је то уливало веру да ћемо постати стабилна фирма, па никако не можемо да разумемо да је до овога дошло”, тврди за „Политику” Александар Божић испред Синдиката сменских и производних радника, док његов колега из синдиката „Независност” Петар Наумовић тврди, да се фабрика већ више од деценије, гура у пропаст.

„Нама је било битно да фабрика и људи раде, и тако је одувек било. Показали смо да ’Азотара’ може да ради, а сада чујемо да ћемо у стечај, па ’на добош’, јер је дуг прерастао вредност фабрике, али није ово било која фирма, ово је процесна индустрија и не може тек тако да нестане”, пита се Наумовић.

Коментари5
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Raca Milosavljevic
... naravno policija-istrazni organi,tuzilastvo i sudstvo postoji samo u javnim nastupima celnih ljudi ovih institucija plus neizbeznog predsednika,premijerke i resornih ministara pred kamerama ... za ove poslove nisu nadlezni,ne mesaju se u to,kazu to je politizacija,to je trziste,tako savetuje MMF ... i tako ide zivot ...
Raca Milosavljevic
... strasno ... samo neko dodje i kaze Azotara napravila gubitke a radi punom parom ... ni reci o politicarima,ekspertima,vaznim savetnicima,ministrima zaduzenim za taj resor ... u nastupima na konferencijama za novinare,posebno za tv kamere svi vole Srbiju,svi izgaraju, danonocno rade,sve transparentno,bore se junacki i sve to biranim recima saopstavaju i objasnjavaju gradjanima,naravno samo ovi pre i ovi drugi su lopovi,mi ne ...i onda neki dan aerodrom ,,guraju" napred,pa PKB Beograd ceka svoju sudbinu,i evo svezeg primera iz Panceva,naravno primera ima bas mnogo u zadnjih dvadesetak godina ... kako je to moguce? ... neko debelo laze narod ...
Dejan.R.Tošić
Složenu situaciju u srbskoj privredi,ne mogu da reše sindikati,pogotovo ne sindikati radnika u proizvodnim delatnostima,one druge sindikate koji štite radnike u državnim službama i Javnim preduzećima,i ne računam kao sindikate radnika.Suština je,da li resorna ministarstva imaju strategiju globalnog razvoja srpske privrede ili nemaju nikakvu strategiju.Odgovor je da nemaju nikakvu dugoročnu strategiju,već kratkoročno liberalnim merama dozvoljavaju uništenje srpske privrede.U koliko se ovakav nemar nastavi,srbska privreda za desetak godina neće umeti da proizvede ni toalet papir,vrati će mo se u srednji vek jer ništa ne umemo da proizvedemo i plasiramo,već će mo samo uvoziti robu..Za 10 godina će mo shvatiti da kadar koji smo školovali nema šta da radi u Srpskoj privredi,i odlazi će u inostranstvo u još većem broju,dok se praktično ne uruši celokupni obrazovni sistem.U koliko resorna ministar. nemaju strategiju za razvoj Azotare,koja proizvodi poljoprivredno đubrivo,to je kraj.
milan ćurić
U svoj ovoj zavrzlami država je glavni krivac što je " Azotara" dovedena pred stečaj. A zašto država krivac, pa zato što su državni organi, pre svih, plicija i tužilaštvo, dozvolili da dođe do velikih pljački i urušavanja fabrike. Ne može neko preko noći da upropasti tako veliku fabriku, jer su morali da reaguju kada su se pojavili prvi simptomi kriminalnih radnji u fabrici. Nego i ovde kao i kod ranijih slučajeva, prvo dozvoliš da se firma uruši do te mere da mora da ode u stečaj, a onda se nekom "kontraverznom biznismenu" proda za male pare. "Azotara" je uvek prodala sve što je proizvela, ali kada takvom fabrikom upravljaju lopovi, kraj je neizbežan.
Ненад Рајковић
Da..nije nego. I prvi je put ministre Antiću. Je l' čistite za najveće investitore u Srbsku privredu, našu braću Nemce? Ili..

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.