Мајка, син и 36 паса
Чумић код Крагујевца - Однос људи према животињама, и обрнуто, све је присутнија тема у медијима, а пример из крагујевачког села Чумића свакако би могао да допринесе да се читав проблем сагледа из једног посебног угла. Дејан Гачић, активни члан удружења за заштиту животиња "Форма", у маленој, оронулој кућици и у дворишту не већем од два ара, чува чак 36 паса. Храни их, води код ветеринара и, како посебно истиче за наш лист, стара се да његови љубимци не оскудевају ни у чему.
- То више нису луталице, то су сада моји пси! Имају одличне услове, боље него у азилу градске "Чистоће". О њима се бринемо моја мајка Светлана и ја, као и неколико волонтера из удружења. Волим животиње и трудим се да им помогнем - вели Гачић и додаје како углавном збрињава псе и штенад које су његове комшије из села одбациле и оставиле их да се сами сналазе.
- Наш народ је такав. Нема свест да и животиња тражи негу. Да није нас који их волимо, многе би се разболеле и угинуле. Није ни мени драго што имам оволико паса, али не могу да допустим да се муче. Знам да се неке комшије жале и буне, али псе држим у својој кући и свом дворишту - одлучан је Гачић.
Међутим, комшије из села тврде да ситуација са Гачићевим псима није нимало ружичаста, односно да се из његовог дворишта "поваздан чује лавеж, кевтање и завијање" око 1.000 паса, колико они процењују да их тамо има.
- Има пет-шест месеци како се поштено нисмо наспавали. Од њиховог завијања ми више не можемо очи да склопимо, не мож′ више да се живи нормално - жале нам се комшије Лукићи и наглашавају да животиње живе у потпуно нехуманим условима. Лукићи су се, заједно са другим комшијама, већ жалили и градској управи и инспекцијама, "слали писма за Београд".
Гачић, међутим, одбацује све ове притужбе и пита се: "Ако они гаје свиње, што ја не бих могао псе, јер каква је разлика између 36 свиња и 36 паса?"
У градској "Чистоћи", у оквиру које однедавно постоји азил за псе, кажу за "Политику" да је против Гачића већ једном поднета прекршајна пријава због држања великог броја паса у стану у центру града, али да им није познато где је псе иселио. Према речима Александра Гајића, шефа "Хигијене", та служба може да реагује тек после увиђаја градске комуналне и републичке ветеринарске инспекције.
У тим службама, међутим, нисмо могли да добијемо прецизније информације о овом случају. У градској комуналној инспекцији су нам само саопштили да "сеоска подручја нису у њиховој ингеренцији" и да не знају колико паса може да се гаји ван града, а у републичкој ветеринарској инспекцији смо добили одговор како они "нису овлашћени да дају било какве изјаве".
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


