Принц таме
Хапсио је остале принчеве да би учврстио власт, одузимао богатство милијардерима, трпао у затвор активисте за људска права, усмртио на хиљаде цивила војном интервенцијом у Јемену и тамо довео до глади 22 милиона становника. Мохамед бин Салман (33) је остао саудијски престолонаследник и дефакто владар и поред свега што је урадио, а недавно је прошао још један тест. Наредио је убиство саудијског новинара с адресом у Вирџинији и колумном у „Вашингтон посту”, али ни тад није изгубио наклоност САД.
Кад је више било немогуће негирати да је Џамал Хашоги ликвидиран у саудијском конзулату у Истанбулу, Ријад је признао злочин, али и даље тврди да је то прошло без знања владара. Како је то могуће у апсолутистичкој монархији – није објашњено, али се чини да ће се Бела кућа задовољити окривљивањем жртвених јараца.
Мохамед је најстарији син краља Салмана и његове треће супруге. За разлику од великог броја чланова династија, није се образовао на Западу, већ је завршио право у Ријаду. Има једну жену и четворо деце. Кад је његов отац постао краљ 2015, именован је за вицепремијера, министра одбране и председника привредног савета. Одмах се војно умешао у јеменски грађански рат и објавио да ће развијати и остале гране економије уместо да се само ослања на извоз нафте. Иако није био следећи у реду за престо, прошле године је проглашен за престолонаследника. Лобисти су га на Западу представљали као реформатора, наводећи да је најавио повратак „умереном исламу”. Женама је дозволио да возе, а одобрио је и отварање биоскопа и одржавање концерата. Критичари истичу да су то козметичке промене јер је конзервативна држава наставила да хапси заговорнике женских права и слободе говора.
Мохамед бин Салман има срећу да је не само омиљени син свог оца већ и да је „најбољи друг” америчког „принца” Џареда Кушнера. У очима Трамповог зета и саветника у Белој кући, саудијски престолонаследник је кључна личност за решавање јеврејско-палестинског сукоба. Сматра се да је Бин Салман показао добру вољу и за споразумевање с премијером Бенјамином Нетанијахуом кад је пре неколико месеци у интервјуу за магазин „Атлантик” посредно признао Израелу право на постојање. Саудијску Арабију и Америку везује и заједнички архинепријатељ – Иран, при чему је Доналд Трамп своју стратегију изолације и сатанизације Техерана засновао и на сарадљивости Ријада, највећег светског извозника нафте. Вашингтону је и поред притиска јавности тешко да се одрекне престолонаследника и зато што је Мохамед обећао Трампу да ће купити америчко наоружање вредно 110 милијарди долара. И Силицијумској долини је обећао стотине милионе долара из државног фонда. Принц Мохамед је досад убеђивао Америку да мора да га подржи јер од њега све у краљевству зависи, и нафта, и Палестина, и Иран. У Саудијској Арабији за све питају њега, само су Хашогија убили на своју руку.
АКО СТЕ ПРОПУСТИЛИ
Ал-Џубеир: Глобална реакција на Кашогија је хистерична
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


