Вулин: Сачували смо истину о Првом светском рату
Протекле четири године свет се интензивно сећао оног што је звао Велики рат, надајући се да другог Великог рата никада бити неће. Свет је четири године провео у још једној борби о Првом светском рату – борби за коначну истину о Великом рату. Србија се у протекле четири године трудила и преко својих снага да сачува истину онакву каква је она била – истину да Први светски рат Србија није ни изазвала ни тражила и да је у њему учествовала приморана да опстане, рекао је министар одбране Александар Вулин отварајући у Дому Гарде у Топчидеру Међународну научну конференцију „Историјско-компаративна анализа операција на Солунском фронту 1916-1918”.
Министар Вулин је, како је саопштило Министарство одбране, истакао да је Србија поносна на чињеницу што је на Солунском фронту и у читавом рату измешала заставе и крв са Француском, Великом Британијом, Русијом, Италијом и Грчком.

- Поносни на претке, поносни на савезнике, али исто тако тврдоглаво решени да не допустимо да се сто година касније, зато што су нам се измешале кости и пепео, измешају и вредности свачије жртве. Није свака жртва иста, није припадник 42. вражије сатније, који је погинуо на Мачковом камену и на Гучеву, исти као онај ко се на Гучеву и на Мачковом камену родио и тамо оставио своју главу, јер није разумео да је могуће живети и умрети било где осим баш ту где се родио - рекао је министар Вулин, истичући да сто година није довољно времена да заборавимо ко је из ког разлога у рат ушао и ко је и зашто своје кости оставио по бројним ратиштима Великог рата.
Према његовим речима, Србија је последње четири године провела борећи се да не дозволи да се у измаглици измешају они који су своје земље бранили с онима који су желели да поделе туђу земљу.
- Проучаваћете како су генерали и војводе мислили, како су се војници понашали, како су употребљавана средства, како је коришћена географија, какво је било командовање. Проучаваћете и политичке грешке и заблуде и видећете колико се све непобитно и суштински променило - рекао је Вулин, подсетивши учеснике скупа на новија ратна дешавања и чињеницу да је српска војска током НАТО агресије имала стратегију 4М – мобилност, маневар, маскирање и морал.

Он је истакао да се све много променило, осим једне ствари која представља суштину свих успеха и победа српске војске, а то је морал.
Учеснике конференције поздравио је и амбасадор Републике Француске Фредерик Мондолони и нагласио да је његова земља, попут других земаља-победница у Великом рату, низом манифестација обележила стогодишњицу тог догађаја, а да је пробој Солунског фронта један од догађаја које Француска обележава пред Дан примирја.
- Када је пробијен Солунски фронт, 15. септембра, дошло је до повлачењеа централних сила, што је убрзало губитке и повлачење Немачке. Тиме је доказано да то није био споредни, већ централни фронт који је дао значајан допринос крају Првог светског рата - рекао је амбасадор Мондолони и додао да је обележавање стогодишњице и прилика да се обележи јубилеј „братства по оружју” између Србије и савезника.
Реч је о дводневној конференцији која се одржава у част обележавања стогодишњице завршетка Великог рата и која је осим српских стручњака, окупила и представнике Грчке, Русије, Уједињеног Краљевства и Француске.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


