Кинески „Зиђин”преузео РТБ „Бор”
Кинеска компанија „Зиђин мајнинг” данас је и званично преузела Рударско-топионичарски басен „Бор”, који ће се убудуће звати „Зиђин Бор купер”, а после регистрације и добијања сагласности владе у имену компаније биће придодата реч – Србија.
Овоме је претходила уплата од 350 милиона евра за докапитализацију, што је био услов да Кинези стекну власништво од 63 одсто. Додатних 200 милиона долара уплатиће у наредна два дана. Тај новац служиће за измирење дугова РТБ „Бор” према јавним предузећима, Пореској управи, банкама. Највећи кинески произвођач злата и други по величини произвођач бакарне руде у наредних шест година инвестираће 1,26 милијарди долара, од чега ће 75 одсто уложити у прве три године.
– Захваљујући кинеским инвестицијама у борски басен Србија ће бити трећи највећи европски произвођач бакра, са повећањем учешћа рударства у БДП-у на пет одсто, у односу на садашњих један одсто – рекао је јуче министар енергетике Александар Антић, после потписивања уговора о приступању новог члана, односно уговора о преузимању.
– Уверен сам да је ово један од најбољих процеса кроз који је Србија прошла у периоду приватизације и стратешких партнерстава. То гарантује да ће се РТБ развијати, имати снажну инвестициону политику, чувати радна места и запошљавати нове људе – рекао је Антић.
Подсетио је да се „Зиђин” својом понудом на тендеру обавезао да ће у наредних шест година инвестирати у побољшање производње, отварање нових рудника, повећање ефикасности, као и да ће знатно повећати производњу.
– То је велики искорак, који ће капитално утицати да се РТБ „Бор” стабилизује као један од најзначајнијих сегмената наше привреде. Уколико све буде као што је планирано, рачунајући и преузимање „Невсуна”, односно права на истраживање у налазишту „Чукару пеки”, у борском басену ће се производити између 200.000 и 250.000 тона катодног бакра – нагласио је министар енергетике.
Само месец дана пошто је победио на тендеру за РТБ „Бор”, „Зиђин” је јесенас понудио 141 милијарду долара за преузимање канадског „Невсуна”, који има права на истраживање налазишта „Чукару пеки”, једног од најбогатијих лежишта руда бакра и злата у свету.
„Зиђин” се уговором о стратешком партнерству обавезао да сачува 5.000 радних места у РТБ „Бор”. Планирано је да 320 милиона долара буде уложено у рудник „Церово” и његово отварање. Кинески партнер има и амбициозан план за „Топионицу”, која има капацитет производње 80.000 тона из сопственог концентрата, а тренутно производи око 43.000 тона.
Кинези намеравају да три године ради пуним капацитетом од 80.000 тона, а после шест година пословања да производи између 120.000 и 150.000 тона. У екологију и решавање еколошких проблема уложиће 136 милиона долара.
Како ће функционисати РТБ „Бор”, односно да ли ће „Зиђин” довести свој менаџмент, јуче нисмо сазнали, јер новинарима није било дозвољено да постављају питања. Представљен нам је само Џорџ Фанг, извршни директор „Зиђина” и старији потпредседник те кинеске компаније, који ће бити председник управног одбора борске компаније. Са њим је и потписан уговор о преузимању. Нови директор биће Лонг Ји, који је такође јуче био у Београду. Да ли ће и коју ће функцију добити досадашњи директор Благоје Спасковски, није познато. Мада је он недавно наговестио да остаје у РТБ „Бор”, а да из Кине долазе генерални, финансијски и технички менаџер, као и извршни директор.
Цела домаћа структура задржава се у смислу координације и контроле процеса док кинески партнер не утврди да ли треба да постави овде и своје извршиоце, објаснио је Спасковски. Он је оценио да, уколико Кинези процене да домаћи кадар добро ради и организује посао, неће довести више од 16 својих менаџера.
Компанија „Зиђин” у девет земаља запошљава 17.500 радника, а прошле године је била на 22. месту листе највреднијих рударских компанија у свету. Годишњи пословни приход ове фирме износи 10 милијарди евра, док чиста добит групације, која је листирана на берзама у Хонгконгу и Шангају, достиже више од 230 милиона евра.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.