Mодерне укрштенице
О томе ко је аутор прве модерне укрштенице у свету постоји неколико објашњења. Према једној варијанти, заслуге за откриће припадају извесном Американцу Барџесу. Он је, наводе неки аутори, објавио прву укрштеницу у америчкој штампи око Првог светског рата. Нешто више о Барџесовој укрштеници, нажалост, нико није написао. Други су отишли у Синг Синг, злогласни амерички затвор. Тамо је, наводе неки, анонимни робијаш „убијајући време” почео да саставља слово по слово и родила се – укрштеница.
Међутим, све је то прилично непоуздано и непроверено. Уверљивије податке, чини се, пружа италијански теоретичар енигматике Марио Мусети. Он је објавио прилично богату заокружену студију о укрштеници. Амерички новинар Артур Вин (Arthur Wynne), према тврдњи Мусетија, творац је прве модерне укрштенице.
Наиме, Артур Вин је у њујоршком недељнику „Свет” (World), у његовом забавном додатку „Фан”, 21. децембра 1913. године објавио прву модерну укрштеницу. У лику (дијаграму) ове укрштенице, са празним пољима, била је већ уписана реч FUN (на енглеском: шала, разбибрига).
За кратко време ова енигматска иновација постала је веома популарна и током раних двадесетих година 20. века и други издавачи новина почели су да је штампају у својим издањима.
Након успеха у Америци, пренета је и у Европу, па је тако у Енглеској прва укрштеница објављена 1922, док је 1925. у Паризу почео да излази први специјализовани лист са укрштеним речима.
Прве укрштене речи у Уједињеном Краљевству објављене су у фебруару 1922. у „Пирсонс магазину” (Pearson's Magazine) , а прва „Тајмсова” (Times) укрштеница штампана је 1. фебруара 1930. Британски аутори укрштеница убрзо су смислили нове варијације укрштених речи, а једна од њих је криптична укрштеница код које се тражена решења не описују директно, већ кроз решавање неке друге загонетке.
Сматра се да најтеже и најквалитетније укрштене речи доноси амерички „Њујорк тајмс”, у којем се ова загонетка без прекида објављује од 1942.
Прве модерне укрштене речи у неким детаљима разликовале су се од данашњих. Наиме, тадашње укрштенице нису имале црна поља, а дужина речи које су се укрштале није била велика. Међутим, принцип укрштања речи, усправно и водоравно, био је истоветан као и данас.
Иначе, Артур Вин био је пореклом Енглез из Ливерпула. Његови родитељи емигрирали су у САД, а Артур се запослио као новинар и ето 1913. године измислио забаву која ће касније постати пасија људи широм света. Умро је 1948. године.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


