Додељена признања „Капетан Миша Анастасијевић”
У Ректорату Универзитета у Београду данас су појединцима, организацијама и компанијама уручена признања „Капетан Миша Анастасијевић”, која се додељује 19. годину заредом, за предузетничко стваралаштво у области економије, здравства, културе, новинарства.
Међу добитницима награде су академик Марко Бумбаширевић који је признање добио као истакнути промотер специјалних метода хирургије, а који је недавно био у жижи јавности јер је спасио руку новинарки, затим, Клинички центар Србије за високе савремене методе у здравству, а за најжену у науци и бизнису награђена је директорка Института „Михајло Пупин” Сања Врањеш.
Саветник председника Привредне коморе Србије (ПКС) Мирослав Милетић истакао је да награде треба да подсете на велика дела филантропа Мише Анастасијевића, који је, каже, сматрао да се „кроз развој просвете уздиже народ, а пошто је наш народ сиромашан треба да га помажу имућни људи”.
„ПКС се залаже за препознавање вредности и квалитета, као и њиховог промовисања. Нема развијене земље без јединства државе, науке и привреде”, рекао је Милетић.
Каже да је обавеза државе и друштва да изграде одрживи систем вредности у коме ће, каже, одговорност бити свакодневна пракса, а поштовање квалитета етичка врлина.
Бивши ректор Универзитета у Новом Саду и председник жирија за доделу награда „Капетан Миша Анастасијевић” Радован Пејановић наводи да су критеријуми којим је жири био вођен у додели награда подразумевали да појединац или компанија промовише трајне вредности као што су успешност, предузетнички дух, креативност, истрајност, пожртвованост, храброст, образованост, таленат, друштвена одговорност и солидарност.
Каже да су управо те вредности афирмисале великог српског делатника, филантропа, добротвора и задужбинара Мишу Анастасијевића.
„Два века касније, систем вредности се, нажалост, променио. Уместо солидарности, родољубља и патриотизма завладала је грамзивост, похлепа, ароганција, себичност, а уместо моралних начела, бескрупулозност, што је друштво довело до неједнакости, разочараности и незадовољства”, приметио је Пејановић.
Такође, додао је, за разлику од времена Мише Анастасијевића, када се давало своме народу, данас се, каже, кроз опасну болест звану „корупција” одузима од народа.
„Питање свих питања за наш народ није ни територија, ни језик, ни писмо, ни економија, ни вера, већ изумирање, то јест, питање опстанка, с обзиром на белу кугу која угрожава нашу биолошку супстанцу”, упозорио је Пејановић.
Зато нам је потребна, наводи, обнова и очовечење човека и развијање новог света који ће бити утемељен на врлинама као што су пожртвованост, породичност и одговорност.
Подсећа и да је Миша Анастасијевић био пионир предузетништва на нашим просторима, те да би у економском аспекту младим предузетницима он требало да буде инспирација.
„Ако је предузетништво нова филозофија развоја онда морамо подржати предузетнике, иноваторе и креативне људе”, поручио је Пејановић.
Међу осталим добитницима признања „Капетан Миша Анастасијевић” су ИТ компанија „Контрејд” за најбољег привредника у региону, за нове технологије у грађевинарству и индустрији компанији „Сика”, за најбољег домаћина „Краун Плаза”, за промоцију документарног филма „Белдокс”, за најбољег партнера у региону Плантажа „13. јул”...
Признања „Капетан Миша Анастасијевић” додељују Медиа Инвент Нови Сад, Универзитет у Новом Саду и Универзитет у Београду, уз подршку Привредне коморе Србије.
Данашње награде додељене су на нивоу Привредне коморе Београда, а 7. априла у Новом Саду биће додељена признања на нивоу Србије.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


