Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Директор у улози келнера

Да­ни­ло Пу­рић, као уред­ник, а онда и као ди­рек­тор ку­ће од 1951. до 1965, од­у­стао је од ду­жно­сти „пар­тиј­ског ко­ме­са­ра” и при­хва­тио те­жу уло­гу – но­ви­нар­ске мај­ке
Директор у улози келнера

Не­дав­но су из не­чи­јег пра­шња­вог сан­ду­ка с успо­ме­на­ма из­ро­ни­ле две нео­бич­не фо­то­гра­фи­је. На њи­ма је ове­ко­ве­чен Да­ни­ло Пу­рић, ду­го­го­ди­шњи уред­ник и ди­рек­тор „По­ли­ти­ке”, ка­ко као ко­но­бар услу­жу­је фо­то-ре­пор­те­ра Жи­ку Ми­лу­ти­но­ви­ћа и но­ви­нар­ску бра­ти­ју оку­пље­ну у клу­бу ку­ће. Те сли­ке су и би­ле по­вод за ово пи­са­ни­је.

Мно­штво је ми­то­ва у ве­зи с нај­ста­ри­јим днев­ним но­ви­на­ма на Бал­ка­ну, али зна се да се иза сва­ке ле­ген­де скри­ва не­ка исти­на: не­што се зби­ља до­го­ди, па он­да вре­ме и су­је­та то до­ки­те, по­не­кад и до не­пре­по­зна­тљи­во­сти. Та­ко је и с „По­ли­ти­ком” јер мно­ге при­че у ве­зи с ње­ном по­ве­сти, ма­да мно­ги­ма ли­че на бај­ке за од­ра­сле, исти­ни­те су. Јед­на од њих је она ко­ја све­до­чи упра­во о то­ме ка­ко је Да­ни­ло Пу­рић, пр­во као уред­ник, а по­том и ди­рек­тор ку­ће од 1951. до 1965, од­у­стао од ду­жно­сти „пар­тиј­ског ко­ме­са­ра” и при­хва­тио не­што те­жу уло­гу – но­ви­нар­ске мај­ке.

Ва­са пре­врат­ник

До­го­ди­ло се то сре­ди­ном пе­де­се­тих го­ди­на, око де­вет пре под­не, кад је ку­рир као без ду­ше и без ку­ца­ња уле­тео у Да­ни­ло­ву кан­це­ла­ри­ју, па с вра­та, из­ви­ња­ва­ју­ћи се, по­ве­рио ди­рек­то­ру да је Ва­са По­по­вић за­то­чен у по­зна­тој но­ви­нар­ској ка­фа­ни јер не­ма па­ра да пла­ти цех, а реч је о по­за­ма­шној сво­ти.

На уме­сно пи­та­ње кад је пре на­пра­вио то­ли­ки ра­чун, усле­дио је чу­дан од­го­вор да је не­срећ­ни Ва­са, ко­ји је ваљ­да за­дре­мао уочи фај­рон­та, остао це­лу ноћ за­кљу­чан у ло­ка­лу, на­жа­лост крај отво­ре­ног шан­ка, што би за сва­ког био пре­ве­ли­ки иза­зов. Ма­мур­ни Ва­са је пре­вр­нуо џе­по­ве с на­ме­ром да по­ште­но пла­ти, али џа­ба. С оним што му се за­те­кло, ни за тре­ћи­ну ра­чу­на.

На за­пре­па­шће­ње ку­ри­ра, ди­рек­тор Пу­рић је из­ва­дио свој нов­ча­ник и из­бро­јао све, до по­след­ње па­ре, па до­дао и не­ки ди­нар при­де, за на­пој­ни­цу, да се Ва­са не бру­ка пред ка­фан­ским пер­со­на­лом. Збу­ње­ном мом­ку је ус­пут на­ло­жио да се ви­нов­ник при­ве­де у ње­го­ву кан­це­ла­ри­ју, уз мол­бу да ни­кад и ни­ком не ис­при­ча шта се до­го­ди­ло. На­и­ме, у то вре­ме је још ва­жи­ло пра­ви­ло да но­ви­на­ри и са­рад­ни­ци „По­ли­ти­ке” са­ми пла­ћа­ју сво­је це­хо­ве, ма ка­кви или ко­ли­ки би­ли.

За Ва­су је слу­чај с ка­фа­ном и це­хом био из­гла­ђен, али с ди­рек­то­ром је тек пред­сто­ја­ло „из­гла­ђи­ва­ње”. Кро­чио је у Да­ни­ло­ву кан­це­ла­ри­ју на­сме­јан, ваљ­да у на­ди да ће га ти­ме раз­о­ру­жа­ти, мо­жда и одо­бро­во­љи­ти, или му да­ти под­стрек за слич­не под­ви­ге и убу­ду­ће.

Пут до исти­не

Два­де­се­так го­ди­на доц­ни­је, у чу­бур­ској ка­фа­ни „Тран­да­фи­ло­вић”, Ва­са је пред Вас­ком Ива­но­ви­ћем, Бу­цом Мир­ко­ви­ћем и мом­чи­ћем ко­ји се упра­во оти­ски­вао за њи­ма ко­нач­но ис­при­чао шта се зби­ло. У ње­го­вој вер­зи­ји, истог тре­на кад је кро­чио у Да­ни­ло­ву кан­це­ла­ри­ју овај је то­бож не­моћ­но ра­ши­рио ру­ке и за­ва­пио: „Не­мој ви­ше, Ва­си­ли­је, ко бо­га те мо­лим.” То је, на­вод­но, био пре­лом­ни тре­ну­так у но­ви­нар­ској и ди­рек­тор­ској ка­ри­је­ри Да­ни­ла Пу­ри­ћа. А је­дан од на­ста­ва­ка ове при­че збио се три и по де­це­ни­је ка­сни­је. 

Го­то­во ри­пли­јев­ски зву­чао је по­да­так, ко­ји се про­но­сио ша­па­том, да је ди­рек­тор Да­ни­ло Пу­рић у сво­је вре­ме по ви­си­ни пла­те био тек на 50. ме­сту у ку­ћи „По­ли­ти­ка”, али ис­по­ста­ви­ло се да то ни­је са­свим тач­но. Пра­ва исти­на је из­ви­ри­ла тек по­чет­ком де­ве­де­се­тих при­ли­ком јед­ног од на­мер­них су­сре­та у Чор­та­нов­ци­ма, где је у скром­ној ви­кен­ди­ци са су­пру­гом Зо­ра­ном про­во­дио ле­та крц­ка­ју­ћи пен­зи­о­нер­ске да­не на­кон успе­шне ди­пло­мат­ске ка­ри­је­ре.

Вра­ћа­ју­ћи се са слу­жбе­ног пу­та из Бач­ке Па­лан­ке, но­ви­нар­ска еки­па у ко­јој се за­те­као и чу­ве­ни фо­то-ре­пор­тер Ср­ба Вра­нић, Зо­ра­нин мла­ђи брат и Да­ни­лов шу­рак, скрај­ну­ла је код њих да се из­ду­ва од во­жње уз Бан­стол, а та не­про­ми­шље­ност их је ко­шта­ла пет-шест са­ти дру­же­ња уз раз­го­вор и го­збу. Ко зна ка­ко, у тој при­чи се сти­гло и до ње­го­вог 50. ме­ста на плат­ном спи­ску „По­ли­ти­ке”.

Иако је пи­та­ње би­ло не­при­лич­но, Да­ча се на­сме­јао и об­ја­снио да је реч о не­тач­ном по­дат­ку. На­и­ме, до­га­ђа­ло му се да је имао и бо­ље „ре­зул­та­те”, мно­го бо­ље, али и го­ре, ка­да се за­те­као чак и на 55. ме­сту. Још и да су нај­ве­ће пла­те у то вре­ме има­ли бо­љи уред­ни­ци и но­ви­на­ри, а с њи­ма и вред­ни­ји гра­фич­ки рад­ни­ци – ка­ко кад и ка­ко ко.

На ра­стан­ку, пра­тио је не­на­ја­вље­ним го­сти­ма по ба­лон­че ви­на и фла­шу ра­ки­је из соп­стве­ног по­дру­ма, „за ко­ле­ге”, што је ње­го­вој пре­до­број су­пру­зи нео­до­љи­во ли­чи­ло на са­бла­зан, али је за­то у ре­дак­ци­ји, уве­ли­ко пре­са­хлој од не­ма­шти­не иза­зва­не еко­ном­ским санк­ци­ја­ма, при­мље­но с ра­до­шћу, као дар с не­ба, ма­да су та­кве и слич­не по­ну­де углав­ном чу­ва­не под кљу­чем.

Ето ка­ко би мо­гао да гла­си про­ши­ре­ни пот­пис за оне две фо­то­гра­фи­је.

Има још, а нај­за­ни­мљи­ви­је је то што би ова­кве при­че мо­гле да се пи­шу и об­ја­вљу­ју из да­на у дан, као фељ­тон, с оним обе­ћа­ва­ју­ћим – „на­ста­ви­ће се”.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

феликс1956
Ма, феноменалан текст! Свака част г-дине Лазићу! Док сам читао текст, "вратио сам се" у рано детињство. Моји родитељи и ја смо редовно читали "Политику". Ја сам одрастао уз ове новине+незаобилазни "Забавник". И данас пратим моје драге новине, али сада, углавном у интернетском облику. Плаћам обол галопирајућој техници (и технологији)...

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.