Субота, 14.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа
ПОГЛЕДИ

Борба за наслеђе у ЦДУ

Оно што се већ дуго наговештавало десило се почетком ове недеље. Анегрет Крамп Каренбауер, коју је Ангела Меркел предвидела за своју наследницу на челу ЦДУ, владе, а де факто и Европске уније, поднела је оставку на место председника странке, након што је најпре најавила да неће бити кандидат за новог канцелара Немачке после редовних избора следеће године. Партија је од њеног доласка на чело доживела низ шамара на регионалним изборима, као и даљи континуирани пад на нивоу федерације. Парадокс је, међутим, да је директан повод за одлазак преседан који се десио са формирањем краткотрајне владе Тирингије. АКК је наиме особа која је требало да странку одведе још више ка левици и да припреми коалицију са Зеленима, по моделу који је недавно испробан у Аустрији. Десило се пак да је под њеном управом локални ЦДУ по први пут направио фактичку коалицију са АФД и подржао члана либерала Томаса Кемериха за место председника владе.

Док мејнстрим медији наричу над „скандалом”, многи сматрају да је ово прерани, али логичан наговештај нечега што ће неумитно морати да се догоди. Политика остракизма АФД-а се све слабије држи. Они су постали релевантан чинилац у немачкој политици, не само због све веће снаге, већ зато што су кроз парламент и алтернативни медијски и интелектуални простор наметнули нова питања и ставове који добијају симпатије и у другим странкама, укључујући и ЦДУ (ЦСУ да и не помињем). Антимигрантска политика, залагање за очување једне немачке културе, противљење левом тоталитаризму на универзитетима, одбрана традиционалне породице јесу идеје са којима се слаже и велики део владајуће странке, иако у пракси следе сасвим другу политику што у коалицији са социјалистима води Меркелова. У АФД-у добро знају да је модел Тирингије једини пут за њихово излажење са маргине и улазак у власт. Отуда се у Бундестагу држе врло пријатељски према партији власти, доводећи их понекад у непријатну ситуацију када аплаудирају одређеним законским предлозима или наступима ЦДУ посланика.

Повлачење АКК са чела странке заправо тек отвара праву борбу за наслеђе. Меркелова има нешто више од годину дана да проба да нађе наследника какав јој одговара и да покуша да га ојача и припреми за преузимање целог њеног бремена. Проблем је што ће у странци имати све јачу струју која будућност странке види у враћању на позиције деснице и није јој неприхватљива идеја о сарадњи са АФД-ом и либералима. Први човек те фракције је правник, обавештајац и бивши шеф Службе за заштиту уставног поретка Ханс-Георг Масен.

Доста посланика из АФД-а, али и неке значајне немачке интелектуалце што их подржавају имао сам прилике да сретнем прошле недеље на веома занимљивој међународној конференцији одржаној у Риму. Био је то скуп из серијала о конзервативном национализму чију је највећу политичку звезду представљао Виктор Орбан, овог пута у улози човека што објашњава своје идеолошке ставове и начин на који их је могуће реализовати. Било је ту још политичара, али су занимљивија били неки од најатрактивнијих делатника на интелектуалној сцени. Рецимо, Даглас Мареј, један од главних интелектуалних промотора тек реализованог брегзита, и пре свега израелски мислилац Јорам Хазони  чија је прошлогодишња књига „Врлина национализма” постала прави манифест око кога се овај нови покрет окупља.

Хазони, који је добио бројне награде прошле године, у свом делу је захватио једну изражену практичну потребу да се нова политика ресуверенизације интелектуално оправда и легитимише. Од брегзита преко Трамповог изолационизма, до политика земаља Вишеградске групе, али и многих других чији политички утицај расте, постоји јасна потреба да се поново контролише сопствена судбина и да се преиспита модел какав је Брисел у Европи покушавао да универзализује и свима наметне. Ова нарација постајаће све занимљивија и народима такозваног западног Балкана којима се отворено поручује да питање европских интеграција до даљњег треба да оставе по страни, јер сама Европска унија има сопствене прилично велике проблеме.

Дакле, и у самој Немачкој, али и у владајућој партији отвориће се питање о томе шта је интерес државе и у ком правцу она треба да иде. Меркелова је за ових петнаест година на власти промовисала модел европске Немачке и немачке Европе, са отвореним вратима за имиграцију са свих страна. Није незамисливо да и у самој ЦДУ ојачају снаге које би будућност Немачке виделе у ресуверенизацији и већем вођењу рачуна о сопственом интересу и решавању својих, а не више европских проблема. Систем вредности и демографија гледано из те перспективе налазе се на првом месту.

Научни саветник Института за европске студије

Прилози објављени у рубрици „Погледи” одражавају ставове аутора, не увек и уређивачку политику листа
Коментари7
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

tja
Merkel je u nemackoj politici bog i batina a AKK, predsedicu CDU partije, niko nije slusao. Ona ustvari nema nikakvu vlast a ima podosta njih koji su zeleli da ona da ostavku. Pre ostavke rekla je da kancelar i predsednik partije treba da bude ista osoba da bi predsednika partije neko slusao. Zato je i dala ostavku.
Marin
S njemačke političke scene polako odlazi generacija političara koji su od svojih očeva naslijedili kompleks od Drugog svjetskog rata. Polako dolaze generacije koje jesu svjesne zločinačke uloge njihove zemlje u Drugom sv. ratu, ali koje više ne žele htjeti biti žrtve vječitog moralnog kamatarenja Nijemaca nacizmom. Pojednostavljeno rečeno, oni žele Njemačku koja će postati važan subjekt u međunarodnim odnosima, a ne vječiti poslušnik angloameričkih interesa.
Marin
AFD nije neka usputna i nevažna politička pojava u Njemačkoj. AFD je vrlo važna poruka Nijemaca da im je dosta i unutarnjeg, ali i vanjskopolitičkog kmetstva koje im se nameće još od završetka Drugog sv. rata. CDU je odavno prestao biti zaštitnik njemačkih nacionalnih interesa i pretvorio se u neku vrstu političko-ideološkog hibrida. To više nije demokršćanska, nego čista liberalna stranka. I to je suština problema. Zato AFD jača.
Veljko Vuk
Lepo sažeto. Postoji i problem energije. Gase nuklearke bez razloga. Nemci kilovat plate 30ct.Austrijanci 8.Izbacuju klasične motore bez mogućnosti da se Elekro auto puni brzo. Nivo u školama pada. Ko će odškolovati sledeću generaciju inžinjera kada u školi uče kako da očuvaju prirodu i samo se kaju zbog NacionalSocijalizma. A na velika vrat uvode Zeleni Socijalizam. A imali su i peh sa crvenimSoz u DDRu. Ni staru Grčku ne uče kako treba.
mila simic
Divljenje nacionalizmu ?! Evropi je potrebno zajednistvo a ne srednjovekovne autokratije. Orban i slicni sigurno nisu svetle tacke evropske politike.
Marin
Srednjovjekovne autokracije su se zasnivale na dinastijskom nasljednom pravu na prijestolje. Orban je demokratski izabran mađarski predsjednik. Uostalom, Orban je u mnogim svojim ideološkim aspektima mađarski Putin, a Srbiji Putin ne smeta, zar ne?
Boris
@mila simic Objasnite to eksploatisanim radnicima kojima se "upravlja" od 1945. Socijaldemokrate (i derivati) su upropastili Evropu, a sada krive one koje je vapaj naroda doveo na vlast (ili prag vlasti), a nikada nisu vladali...

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.