Европа неће америчку „хлорисану” пилетину
Европска унија ће увести још строжа правила и норме при увозу хране и неће подлећи америчким притисцима да се на европском тржишту спуштају стандарди како би се отворио пут за неквалитетнију храну од оне која се производи у Европи. Ту се, пре свега, мисли на пилеће месо које се у Америци у производњи третира хлором, што је у ЕУ забрањено, али и спуштање рампе за увоз говедине.
– Нећемо спуштати наше стандарде за производњу хране – рекао је један од званичника Европске комисије Лукас Висек и додао да је Европска унија највећи извозник и увозник хране и да има безбедну и разнолику понуду тако да нема потребе да било шта мења. Напротив, циљ је да европски квалитет постане глобални стандард.
Америка већ дуго није задовољна количинама хране коју испоручује на европско тржиште, а питање размене пољопривредних производа постаје све већи камен спотицања. На ово је недавно поново подсетио амерички министар пољопривреде Сони Перди, упозоривши да је амерички трговински дефицит с Европом (од 10 до 12 милијарди) нелогичан, с обзиром на то да је на том тржишту двоструко већи број потрошача, док Европа располаже са две трећине обрадивог земљишта у поређењу с Америком.
Ипак, обарање стандарда је нешто око чега нема договора. Европа упорно забрањује увоз хормонски третираног говеђег меса и живинског меса које се третира у процесу производње. Петиције потрошача против овакве хране стижу већ годинама. Знајући да је такозвана „хлорисана пилетина” анатемисана у Европи, Перди је недавно рекао:
– Живинско месо не третирамо више хлором него сирћетом, које служи да се уклоне патогени – рекао је Перди, али искористио прилику да подсети да се „у ЕУ салата пере хлором”.
Трговински сукоби својевремено су постојали и око свињетине, која такође није добродошла код европских потрошача. Производња овог меса у Америци везује се за употребу хормона раста који се додаје у сточну храну
Хлорисање меса заправо је јефтина „технологија” за убијање бактерија које су настале услед нехигијенских услова производње. У Европи је развијен систем да те бактерије потпуно елиминишемо у току узгоја, због чега су поједине чланице ЕУ у светском врху производње здравог живинског меса.
Трговински сукоби својевремено су постојали и око свињетине, која такође није добродошла код европских потрошача. Производња овог меса у Америци везује се за употребу хормона раста који се додаје у сточну храну. На тај начин се смањује време узгоја и повећавају приноси. На противљења ЕУ да увезе овакву свињетину реаговало је Национално америчко удружење произвођача. Они су рекли да ЕУ није спровела студију о штетности ове супстанце, која је, како су навели, одобрена за употребу у 25 држава. Изоставили су податак да је забрањена у 160 земаља, јер може да угрози здравље људи, посебно оних који га никада нису конзумирали преко хране, што је случај с већином Европљана.
Како је пренео „Агроклуб”, Американци прете царинама уколико земље ЕУ не почну да увозе више америчких пољопривредних производа, а њихов председник Доналд Трамп каже како му се све више чини да би могло доћи до трговинског рата.
Чини се да су мали изгледи да ће се Европски парламент сложити. – ––– Европљани који памте болест лудих крава неће прихватити никакво смањење стандарда хране, а ниједан политичар не треба да подржи такав трговински споразум – рекао је за Ројтрес стручњак за трговину из Европског центра за политику Јохан Бјеркем.
Портал наводи да је Европска агенција за сигурност хране (ЕФСА) закључила да различите врсте прања хлорисаном водом нису сигурне за потрошаче, као и да не треба да буду део хигијенских поступака током обраде пернате живине. Осим тога, у овој агенцији су испитивали месо третирано хормонима, али још није утврђено да је ли сигурно за конзумацију, будући да немају довољно података.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


