Пешаци тестирају мост средином маја
Први пешаци ће средином маја тестирати мост који спаја Савско пристаниште и Београдску тврђаву и мини-оазу која је подигнута непосредно уз пасарелу на шеталишту. У то је уверен Марко Стојчић, градски урбаниста, који очекује да до тада буде укинуто ванредно стање, што је услов за отварање објекта. Остале препреке коначно су савладане: друга фаза тог пројекта, уређење простора између моста и ресторана „Бела виста”, завршена је крајем прошле недеље, и то у року, за разлику од пешачког моста.
− Сви грађевински радови су окончани. Мобилијар је постављен. Остало је да се тестирају фонтана и лифт и да се пусти струја, односно да објекат прође техничку контролу и добије употребну дозволу – каже Ђорђе Давидовић, технички директор фирме „Баувесен”, која је извођач радова.
Тако ће овај посао вредан 200 милиона динара, уместо да буде окончан за 420 дана, како је то раније планирано, бити завршен после чак две и по године.

У том периоду неколико пута се лицитирало са роковима завршетка прве директне везе града и реке. Пешаци су се тек у октобру прошле године прошетали пасарелом, и то свега на два дана, када су објекат посетили вајар Мрђан Бајић и његов британски колега Ричард Дикон, аутори скулптуре „Оданде довде”, који су је пре 12 година осмислили.
Мост са том скулптуром у октобру јесте био завршен, али није могао да се користи и добије употребну дозволу док се не среди простор око њега. Грађевинску дозволу за другу фазу инвеститор, Дирекција за грађевинско земљиште, добио је тек крајем октобра 2019.
Многи су и овај пројекат критиковали због тога што су се рокови дебело пробијали, а нису малобројни ни они који су незадовољни естетиком објекта. Функционалност је мало ко коментарисао јер она тек треба да се провери.

Нелегални објекат највише померио рокове
Зашто је градња пешачке пречице од стотинак метара која је повезала паркинг на крову Бетон хале и Сава капију, где се наслања на Београдску тврђаву, трајала две и по године?
Почетак изградње најпре је најављен за јун 2016, а градилиште је отворено тек после 15 месеци. Трку са временом успорило је препројектовање темеља пасареле да не би биле оштећене затеге из 1914. године, од којих је изграђена обалоутврда. То је, тврдио је извођач радова, фирма „Баувесен”, потрајало око четири месеца.
У јануару прошле године мај је био у игри за завршетак, али ни то се није обистинило. Као главна препрека искочио је нелегални објекат од 400 квадратних метара тик уз пасарелу, који је порушен прошлог јуна.
Тек тада је Дирекција за грађевинско земљиште могла да затражи дозволу за другу фазу уређења простора − између Бетон хале и ресторана „Бела виста”.
Када су започели сређивање бициклистичке стазе и фонтане на месту где треба да буде машинско постројење за водоскок, извођач је наишао на нову препреку − тунел који је повезан са тврђавом. Археолози су тада обуставили посао, а пројекат је мењан како би посао могао да се настави тамо где се не налази тунел, тврдио је „Баувесен”.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


