САД уводе санкције члановима Комунистичке партије Кине
Влада САД размишља о увођењу забране уласка у земљу члановима Кинеске комунистичке партије током све хладнијих односа између две земље. Председник Трамп је истакао да је такав развој односа могућ, док, са друге стране, Пекинг каже да неће остати дужан уколико наведене мере буду уведене.
Нацрт новог закона значио би аутоматски губитак америчких виза за чланове партије, али би вез виза остали и чланови њихових породица. Како преноси Њујорк тајмс, забрана уласка у САД могла би да се односи на 92 милиона чланова Комунистичке партије Кине.
Политички сукоби САД и Кине нагло расту у последње време збох Хонг Конга где су власти Кине увеле закон о националној сигурности, али и због рада и доминације на светском тржишту кинеске телекомуникационе компаније Хуавеи, чије пословање САД види као конкуренцију и потенцијалну сигурносну опасност.
Председник Трамп је у среду изјавио да није увео додатне санкције Кини. Државни секретар Мајк Помпео, је истог дана рекао да ће влада САД сигурно увести забрану издавања виза појединим кинеским грађанима који су запослени у технолошким компанијама, међу којима је и Хуавеи, преноси Гардијан. Кина је више пута истакла да се САД изузетно много меша у законе које је Кина донела у Хонг Конгу и да је то њихова унутрашња ствар, а да ће свакако одмерено одговорити на сваки потез САД, и да ће грађанима и институцијама увести и санкције уколико буде потребно.
Кина је у изјави истакла да неразумљиво мешање САД личи на типично понашање криминалца који малтретира све око себе.
– Не постоји страна сила која ће зауставити Кину у настојању да очува националну сувереност и сигурност и дугорочан просперитет у Хонг Конгу, стоји у изјави владе Кине.
У Глобал тајмсу изашао је уводник у којем се каже да актуелна влада САД претерано верује у своју моћ и да ће од тога да сноси само штету. Даље се наводи да ће, шта год да уради САД, Кина изаћи као победник.
Две светске силе се боре за доминацију увођењем тарифа на извоз робе, санкција као и полагањем права на власништво над Јужним кинеским морем.
После увођења санкција кинеским званичницима који су били умешани у наводна кршења људских права у покрајини Синкијанг где живе Ујгури, Пекинг је најавио увођење контрасанкција америчким законодавцима и званичницима. Кина је најавила и увођење санкција америчкој војној компанији Локид Мартин због недавне продаје пројектила Тајвану.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


