Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Бор – синоним загађења

Бор – синоним загађења
Бор (Фото З. Анастасијевић)

Када је у децембру 2018. године Влада Републике Србије продала РТБ Бор кинеској компанији „Циђин Копер” сви као да су одахнули. Држава, јер се ослободила губиташа, народ јер је у стратешком партнеру видео развојну шансу, регион јер је онемогућио даљу економску миграцију. И сви срећни, али не задуго. Кинески гигант, као уосталом и све стране фирме, понашају се као и власници свега што се годинама градило, сузбијало, понашају се изнад свих правила не поштујући законску регулативу државе у којој живе, раде и егзистирају, као да за њих не постоје закони о екологији, о заштити животне средине. Да се разумемо, Бор је исувише стар рудник. Народ Бора навикао је на разноразна загађења, али ово што се ових дана догађа у Бору јесте класична врста „убиства” становништва и комплетног екосистема Србије.

Боравећи у Бору, нисам могао да дишем, буквално. На улицама малобројни људи под маскама журе да што пре заврше посао и уђу у зграду у којој је све затворено. Прозори, врата, све, а врео летњи дан. Питао сам се све време док сам једва дисао, како људи ту живе. Колико болесних од најопакијих болести је проузроковано директним имликацијама концентрата сумпор-диоксида који иде и до 4000 микрограма по кубном метру, а до 2012. није прелазио 1600. И то је било много. Апелујем на државу да сачува Бор, град добрих и вредних људи 

Синиша Стојчић,
Београд

 

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Budimir Milutinović
Poštovani Siniša, pokrenuli ste značajnu temu, o kojoj nažalos se reto piše u medijima. Kada je reč o Boru i RTB-U Bor razjasniti dva krucijalna predhodna pitanja: prvo , zašto je istražno pravo nad rudnim bogatstvima u tom delu Srbije dato inostranim kompanijama i drugo, zašto je RTB morao biti proda.
Ки-за
Зато што држава "нема пара за инвестиције у рудна истраживања" и "зато што немамо способне државне менаџере да руководе великим системима" (али су зато способни да воде државу)!?! Само кажем...
Киза
Сад кукњава, апели, молбе... А социјализам као најхуманије друштво које смо икад имали и где је радник био центар света а не "људски ресурс" (потрошна роба), није ваљао?! Сад сви "уживамо" у НСП и "благодетима" неолибералног капитализма и ко нам је крив? Да није опет Тито?! Само питам...

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.