Bor – sinonim zagađenja
Kada je u decembru 2018. godine Vlada Republike Srbije prodala RTB Bor kineskoj kompaniji „Ciđin Koper” svi kao da su odahnuli. Država, jer se oslobodila gubitaša, narod jer je u strateškom partneru video razvojnu šansu, region jer je onemogućio dalju ekonomsku migraciju. I svi srećni, ali ne zadugo. Kineski gigant, kao uostalom i sve strane firme, ponašaju se kao i vlasnici svega što se godinama gradilo, suzbijalo, ponašaju se iznad svih pravila ne poštujući zakonsku regulativu države u kojoj žive, rade i egzistiraju, kao da za njih ne postoje zakoni o ekologiji, o zaštiti životne sredine. Da se razumemo, Bor je isuviše star rudnik. Narod Bora navikao je na raznorazna zagađenja, ali ovo što se ovih dana događa u Boru jeste klasična vrsta „ubistva” stanovništva i kompletnog ekosistema Srbije.
Boraveći u Boru, nisam mogao da dišem, bukvalno. Na ulicama malobrojni ljudi pod maskama žure da što pre završe posao i uđu u zgradu u kojoj je sve zatvoreno. Prozori, vrata, sve, a vreo letnji dan. Pitao sam se sve vreme dok sam jedva disao, kako ljudi tu žive. Koliko bolesnih od najopakijih bolesti je prouzrokovano direktnim imlikacijama koncentrata sumpor-dioksida koji ide i do 4000 mikrograma po kubnom metru, a do 2012. nije prelazio 1600. I to je bilo mnogo. Apelujem na državu da sačuva Bor, grad dobrih i vrednih ljudi
Siniša Stojčić,
Beograd
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


