Постхумно награда Владимиру Величковићу
Владимиру Величковићу, академику и једном од најистакнутијих српских сликара, јуче је у Старом двору постхумно додељена обновљена награда Музеја града Београда за свеукупни допринос стваралаштву на територији Београда.

Тиме је обележен Дан Музеја града, а награду, односно скулптуру вајара Зорана Кузмановића, у име породице Величковић примио је Мишко Рувудић.
Награду је доделио заменик градоначелника Београда Горан Весић, преноси Танјуг.
– Посебна ми је част и задовољство да после 47 година уручим прву награду Музеја града Београда – рекао је Весић и подсетио да је ту награду последњи пут, 1973. године, примио архитекта Александар Дероко коме ће на Топличином венцу бити подигнут споменик који ће радити вајар Зоран Кузмановић.
Весић је истакао да је Величковић вероватно најзначајнији представник ликовне сцене у региону у другој половини 20. века.
– Какав је његов изузетан допринос сликарству сви знамо, али и да ниједну слику није насликао, само то што је из његовог фонда стипендирано много наших студената који су добили прилику да раде у Паризу и да их виде у Европи, јесте нешто због чега је Величковић заслужио ову награду. Иза њега ће остати ти млади људи којима је својим угледом, ауторитетом и финансијском подршком омогућио да се пробију у свету –рекао је Весић и истакао да је ова награда најмање што град Београд и држава могу да учине да се сачува сећање на Величковића.
Важно је да се награда Музеја града Београда убудуће додељује сваке године и да би требало да у будућности постане најпрестижнија градска награда у области културе.
Рувудић је, у име породице Величковића, захвалио на награди.
– Захваљујемо на томе што је баш Владимир, који више није међу нама, онај чији је рад и утицај на културу у Србији и Београду препознат и што је он у ревитализацији ове награде први лауреат – рекао је Рувудић, а преноси Танјуг.
Директорка Музеја града Београда Јелена Медаковић нагласила је да ова награда није само награда градског музеја, већ да представља признање за свеукупни допринос стваралаштву на територији Београда и захвалила уметнику који је донирао награду.
Музеј града Београда основан је 1903. године као општински музеј, а после Другог светског рата добио је данашњи назив.
У њему су смештени фондови и збирке са више од 140.000 примерака дуге и богате историје Београда. У музеју такође делују Центар за документацију и Одељење за конзервацију и рестаурацију.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


