Дуел две несрећне екипе
Иван Голац је неко ко је на Острву оставио дубоку фудбалску бразду, него кога и данас у постојбини фудбала спомињу са уважавањем. Некадашњи југословенски репрезентативац, дугогодишњи фудбалер Партизана, са пуно успеха је носио дресове многобројних енглеских клубова: Саутептона, Бормута, Манчестер ситија и Портсмаута, док је у Шкотској био шеф стручног штаба Данди јунајтеда. Свој фудбалски шарм Иван Голац је уградио у темперамент чврстих, жилавих али изнад свега храбрих шкотских фудбалера. У витринама Данди јунајтеда и данас се поносе првим освојеним пехаром у ФА купу и то после победе над великим Ренџерсом. Тај трофеј подарио им је српски стручњак. Зато га и данас врло цене у земљи где фудбал пореде са религијом...
Сада пред важан окршај две репрезентације, бројне колеге из Шкотске, затим многобројни пријатељи, као и некадашњи саиграчи зову Ивана заинтересовани за његово стручно мишљење, пошто знају да му је процена увек била на месту.
– Не прође дан, а да ме не позове неко са Острва. Свима истичем да је ово судар несрећних екипа – каже наш саговорник.
Када то кажете, на шта конкретно мислите?
– Пре свега на оно што ове две селекције имају. Најпре, дугу традицију фудбала, посебно Шкоти у чијој се земљи фудбал игра скоро век и по. Друго, мислим да и једна и друга репрезентација у игри дају јединствену лепоту фудбала. Заправо, ми смо још негде у прошлом веку имали добру репрезентацију која је учествовала на највећим такмичењима. Југославија је дуго била у самом врху по оствареним резултатима. Није било шампионата где се нисмо појавили и били запажени. Тако је и са Шкотима. Стога је заиста трагично што и једни и други до сада нису постигли ништа значајније у европским и светским оквирима. А могли су, јер су имали величанствене фудбалере.
Шта за Вас представља сутрашње финале баража?
– Лично сматрам да није довољно само отићи на смотру најбољих европских или светских репрезентација, као што се то код нас много пута потенцира. Када већ одете, онда се морате потрудити да покажете да сте најбољи. Треба бити озбиљан такмац сваком ривалу. То је суштина фудбала.
Шкоти нас веома често одушевљавају својим темпераментом, великом борбеношћу...
– По мом мишљењу, најбоља три фудбалера које сам икада гледао били су Џими Џонстон, чувено шкотско крило Селтика, Џорџ Бест и Дијего Марадона. Нисам видео од Џонстона ни мањег човека ни већег корака на терену. Тај је могао у три метра да дрибла сваког играча а да му нико не одузме лопту. Сећам се када је 1967. године Звезда играла са Селтиком. Тада су „црвено-бели” стигли са Драганом Џајићем. Пошто се много плашио авиона Џими је од свог менаџера затражио да уколико Селтик буде постигао добар резултат он не мора да путује у Београд. У првом полувремену било је нерешено 1:1 а у другом је Селтик дао још четири поготка, од којих Џими два. Остао је жал многих љубитеља фудбала у Београду што нису видели великог шкотског играча.
Где су наши ривали данас у излогу европског фудбала?
– Нигде као и ми. Они једноставно не знају да постоје велика такмичења, а имали су такве мајсторе фудбала попут Далглиша, Сунеса... То је трагедија. По томе смо им врло слични.
Шта се прича на Острву пред меч деценије у Београду?
– У Шкотској сматрају да је Србија фаворит. Међутим, околности су такве да се меч игра пред празним трибинама, па неки фудбалски теоретичари на ову утакмицу гледају као да се финале игра на неутралном терену. Биће неизвесно.
Шта је њихова предност?
– Краси их колективна игра. Ту су најјачи. Такође, веома су упорни, увек дисциплиновани на терену и, оно што је још важније, верују у то што раде и никада се не предају. То је заправо њихов менталитет, с тим су рођени. Имају неко лепо фудбалско достојанство и у победи у у поразу.
А шта је наша предност?
– За нијансу смо јачи на средини терена. Имамо Тадића и Митровића, фудбалере који у сваком тренутку могу сами да реше меч. Уосталом, наша предност је што играмо код куће. Да није ових фудбалских санкција због короне, сигуран сам да би у Београд стигло бар 10.000 шкотских навијача.. Био би то прави празних фудбала. Овако, остаје жал што ће се важна утакмица играти пред празним трибинама...
Иван Голац напомиње да Шкоти имају нешто слабију одбрану и да наша репрезентација мора да игра што више по боковима пошто у томе лежи формула успеха. Уколико се са њима уђе у трку и у борбу, онда су нам шансе мале...
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


