Мери Попинс у срцу Атине
Од нашег дописника
Јасмина Павловић-Стаменић
АТИНА – Корона је наметнула своја правила и Атињанима покварила нека мала задовољства – испијање експреса у најпознатијем кафеу на Колонакију или уживање у колачима најчудније посластичарнице у Атини.
Кафе „Да капо” у самом центру слави 30. рођендан у суморној атмосфери, у самоћи, без уобичајене гужве, жамора... Од јесени 1990. када је отворен био је место сусрета, закључивања послова, мала политичка кухиња и коначно први кафић у коме су Грци, уместо уобичајене кафе из џезве, научили да пију прави италијански еспресо, фредо, где су пробали панини са моцарелом, прошуто...
Министри и посланици разних партија су више од две деценије у „Да капу” уз шољицу црног напитка почињали дан. Свраћали су министри, угледни политичари, људи из шоу-бизниса. Онда је у годинама кризе у чувеном кафићу на Тргу Колонаки почела да се мења публика јер су политичари зазирући од гнева незадовољног народа почели да га избегавају.
Меморандум, кредити и немаштина, сав терет на леђима народа променили су Грке. Променио се и сам град који је деценијама важио за најсигурнију европску метрополу. Стасала је нека нова, љутита, незадовољна генерација која није презала ни од тога да у овом мирном и господском делу града баци „Молотовљев коктел”. Тако је за људе из јавног живота престало да буде безбедно пијуцкање кафе на овом историјском месту.
Ипак, после три деценије постојања „Да капо” је успео да, ако више не може да утиче на профил посетилаца, сачува квалитет услуге и еспреса који се испија после стрпљивог чекања у реду на прво слободно место. Нису га заборавили, сврате и данас политичари, премијер Киријакос Мицотакис је прошле Нове године особљу лично честитао празник, попио кафу, поразговарао са грађанима.
Последњих месеци „Да капо” је због короне празан, столови склоњени, свраћају само они који узимају „за понети”. Важну годишњицу, тако, прославља у самоћи.

Најчуднија посластичарница у грчкој престоници
Ништа боље није ни у најчуднијој посластичарници „Литл Кук”, надахнутој доживљајима Мери Попинс и ликовима из бајки, која је целу улицу претворила у оазу боја, невероватног шаренила. Због изобиља торти и колача и невероватне оригиналности, ова кућа слаткиша се ове године нашла и на списку „Нешенел џиографик тревела”.
Налази се у Псирију, некада индустријској зони центра Атине која је последње две деценије почела да добија другу намену и прерасла у кварт ноћних клубова, традиционалних ресторана, барова...
У „Литл Куку” је током целе године празник, јер на целој улици висе разнобојни кишобрани Мери Попинс, хиљаде лампица и украса. Ова двоспратна зграда претворене је у кућу колача, чаја и кафе. Све је у њој као у бајци: стари пијанино, полице, столови, јелка, украси без обзира на годишње доба јер је у њој увек – празник, и то Божић и Нова година.
Поставка се мења, собе у којима се седи су тематске: сала витезова, сала бомбона, соба браће Грим и Снежане у којима се чоколада и чај пију из шољица Алисе из Земље Чуда. Многи предмети су набављени у антикварницама, на базарима... Све се служи у шареним цветним сервисима, особље је у костимима, чува се атмосфера бајке. Зато је увек било посетилаца који се, ако већ нису у посластичарници, тискају се на улици да виде старинску кочију и провере у колико су боја кишобрани Мери Попинс.
Кажу да је то најмагичнији кутак Атине, али магија као да је нестала! Атињанима је због пандемије ограничено кретање, сви угоститељски објекти и посластичарнице су затворени, међу њима и „Литл Кук”. Захваљујући власницима, украса и разнобојних светиљки ипак није мање него уобичајено пред празник. Можда ће то помоћи да малобројни пролазници поверују да све ово што нам се дешава није истина и да су – бајке могуће.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


