Уведите здраве навике
У својој пракси често питам пацијенте да ли су водили дневник исхране. Многи се зачуде над тим питањем, али има разлога зашто је добро водити свој лични дневник исхране. Ја сам нутрициониста, али и родитељ и сећам се да сам водила дневник исхране своје бебе како бих видела да ли је беба алергична на нешто, шта јој прија, од чега има грчеве и слично.
Исто важи и за одрасле, само прилагођено узрасту, са мало другачијим освртом. Назовите га како год хоћете, али концепт је прост: дневник је нека врста подсетника шта једете, када и колико и којим начином припреме намирница. Ако желите, ту можете и да обрачунате калорије, па да имате и детаљнију анализу ваше исхране.
Кроз дневник исхране добијате важне информације о томе шта грешите, шта добро радите, и наравно, како можете да промените оне лоше одлуке. Дневник исхране може бити у некој свешчици или online, постоји доста апликација (има и на Google play) који служе управо за праћење шта сте јели, количину, тј. број калорија које сте унели и слично.
Ако нисте искусни у пољу исхране, знајте да се можете научити на сопственим грешкама. Зато дневнику приступите искрено, без претеривања и улепшавања. Шта писати у дневник?
1. дан и оквирно време оброка (храна) и течности (супа, вода, сок, лимунада, кафа, алкохол…)
2. врста оброка (доручак, ручак, вечера, ужина…)
3. начин припреме (кувано, печено, пржено, динстано, поховано, свеже…)
4. место оброка (кућа, ресторан, менза, улица)
5. детаљи о оброку (мере – кашика, шоља, прстохват… и разне напомене – пријало ми је/осећам се надувено/имам горушицу…)
Дневник пишите што пре након јела, да не заборавите, јер често несвесно грицкамо без размишљања.
Сада упоредите намирнице и порције које једете са општим препорукама које можете погледати у пирамиди здраве исхране. Запитајте се да ли су вам оброци редовни, разноврсни и уравнотежени, а порције адекватне. Ово нарочито важи за хроничне болеснике којима је веома битно какву храну уносе.
Намирнице или начини припреме који вам изазивају нелагоду или се осећате лоше након њих, замените са другим који не изазивају тегобе. Уколико вам ту треба помоћ, нутрициониста свакако може да вам помогне.
Размишљајте о томе да не једете импулсивно нутритивно сиромашну храну и поведете рачуна да унапредите себе. Немате шта да изгубите, осим лоших навика и празних калорија. Вреди се потрудити.
Јасна Вујичић, нутрициониста
www.nadijeti.com
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


