„Калигула” у Будви
Будва – Главна реченица Фјодора Михајловича у представи „Сто минута”, којом је у Будви пре три године гостовао познати словеначки редитељ Томаж Пандур, гласи: „Лепота ће спасити свет”.
– Верујем да смо тако нешто и доказали премијером ’Калигула’ јер је, управо, речена мисао тема водиља наше представе, казао је Пандур, чији је „комад” прексиноћ испраћен овацијама препуног гледалишта на новој сцени код Основне школе „Стефан Митров Љубиша” у Будви. – Ово је моја животна представа, врхунац каријере.
„Калигула”, који је дуго спреман, специфичан је пројекат како у уметничком тако и у продукционом смислу. Драматургију је потписала Ливија Пандур, костимографију је радила Ангелина Атлагић, веома оригиналну музику су урадили Борис Бенко и Примож Хладник. У хрватском преводу текста, у представи су сјајно играли Ливио Бадурина, Свен Медвешек, Хрвоје Клобучар, Дијана Видуин, Свен Шестак, Озрен Грабарић, Филип Крижан, Ведран Живолић, Игор Ковач и Силвио Вовк. У овом пројекту учествују Град театар, Пандур театар и Градско казалиште „Гавела” из Загреба, а као копродуценти се појављују Казалиште Ulysses, Охридско лето и Фестивал Мителфест.
Ова, светска, премијера „Калигуле” кога је Томаж Пандур радио по мотивима драме Албера Камија, изванредно је легла у отворени, помало заборављени простор до којег не допиру звуци народњака који, иначе, ових дана парају небо над Будвом. Понесен аплаузима, Пандур је, заједно с глумцима, на крају завршио у плитком базену у којем се играо добар део представе.
А какав је то Калигула отворио позоришну сезону у Будви? Свакако да то није „сува” историјска прича о Гају Цезару, трећем римском цару, наследнику Тиберија, који је ступио на престо 37. године, а убијен већ 41. Будвански „Калигула” је атлас укрштених судбина. То су метаморфозе, миграције, невидљиви градови, некрополе. То је трагедија интелигенције, то су мисли у покрету, тријумф лепоте. Или, пејзаж усамљености, царство хаоса, непостојање. То су и нихилизам у акцији, деконструкција и конструкција, велико обликовање, ерудиција, страст за немогућим, трептај ока, искра наде, нови човек... „Калигула” је позориште које је маестрално ступило на сцену и публика је знала то да осети и награди.
Представа која изванредно кореспондира са мотоом овогодишњег будванског фестивала („Реалност може уништити сан, зашто сном не уништити реалност?”) играна је и синоћ, а на репертоару Града театра је и вечерас. Након Будве, „Калигула” ће 18. јула бити изведен у Казалишту Ulysses, крајем јула гостује на Мителфесту, а 7. августа играће на фестивалу Охридско лето.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


