Шестсто педесет година града Крушевца
Средњовековна престоница кнеза Лазара, данас савремени град модерне Србије, Крушевац има изузетно богато културно-историјско наслеђе и чврсто се ослања на темеље своје славне прошлости. Кнез Лазар га је подигао 1371. године, одабравши га за своју престоницу. О славној прошлости Лазаревог града сведочи црква Лазарица, зидана од 1376. до 1380. године, у којој је обављено причешће српске војске пред одлазак у Косовски бој. Ову цркву кнез Лазар подигао је у славу прворођеног сина Стефана. О сјају Лазаревог града, поред цркве Лазарице, сведоче и остаци Кнежевог двора и Донжон – главна одбрамбена кула. Лазарев град красе и споменик кнезу Лазару и зграда Народног музеја, а недалеко од Лазаревог града, на Тргу Деспота Стефана, 2018. постављен је споменик у бронзи кнегињи Милици, дело академског вајара Зорана Ивановића.

Средњовековна историја била је инспирација и за мозаички комплекс „У славу Крушевца”, који краси једно од најлепших архитектонских здања града с почетка XX века, зграду Начелства, данас седиште Градске управе. Колористичка раскош, многострукост мотива и доза мистичности, карактеристике су мозаика којег чине зидни, подни мозаици, витражи и лунете у плафонским нишама. У богатој историји Крушевца, период борбе са Турцима памти Кућа Симића, грађена пре ослобођења града од Турака, 1833. године, у којој је договорена кнез–Милетина буна. Симбол Крушевца, Споменик Косовским јунацима у центру града, једно од најуспелијих вајарских дела с почетка XX века, аутора Ђорђа Јовановића који је на Светској изложби у Паризу, 1900. године, награђен Златном медаљом I реда. Крушевац се поноси и Споменичким комплексом „Слободиште” у којем је окупатор током Другог светског рата стрељао више стотина родољуба из Крушевца и околине.

Град је окружен и изузетном природом – непосредна близина Јастрепца, свега 20 км од центра града, близина Копаоника, као и Рибарска бања, која спада у најстарије српске бање, пружају изузетне могућности за одмор и лечење, са пределима атрактивним за све љубитеље природе, чинећи Крушевац данас значајним регионалним културним и туристичким центром.
Стручна сарадња: Град Крушевац
Уметничка реализација издања: Мирослав Николић

Поводом прославе 650 година града Крушевца, Пошта Србије издала је специјално филателистичко издање са знаменитостима тог града у оквиру ког је, први пут у Србији, израђена и златна пригодна марка. Вршилац дужности директора ЈП „Пошта Србије“ Зоран Ђорђевић, у Крушевцу је представио златну марку која је урађена у само једном примерку.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


