Елезу притвор до три године
Суд Босне и Херцеговине одредио је јуче притвор до три године Дарку Елезу, који је у предмету „Лутка” пред тамошњим судом оптужен да је као члан организоване криминалне групе одговоран за пет убистава, један покушај убиства, вишемилионску пљачку приликом транспорта новца, један покушај пљачке и разбојништво. Информација о одређивању притвора можда не би изазвала пажњу јавности да исти суд, пре пет месеци када је Елез из Србије изручен БиХ, није одбио да окривљеном одреди притвор заузевши став да то не би било у складу са билатералним Уговором о изручењу својих држављана који су закључиле Србија и БиХ.
Горан Карадаревић, један од Елезових адвоката објашњава за „Политику” како је суд у БиХ занемарио тај уговор, као и одлуке судова Републике Србије и одлуке министра правде којима се изричито забрањује суђење у вези са предметом „Лутка”.
– Уговором који је потписан 2013. године предвиђено је да две земље могу једна другој да изручују своје држављане оптужене и осуђене за кривична дела организованог криминала, корупције, прања новца и друга тешка кривична дела, али само ако су она почињена после закључивања овог документа. С обзиром на то да се Елезу у предмету „Лутка” ставља на терет извршење кривичних дела у периоду од 2005. до 2009., као и због одлуке органа Републике Србије суд БиХ није могао да му одреди притвор – тврди Карадаревић.
Елез је 21. децембра прошле године ухапшен у Београду, а истражним органима суседне земље испоручен је 3. марта, након што је Апелациони суд у Београду донео правоснажну одлуку да су испуњени услови за његово изручење. Два месеца након екстрадиције, решењем Министарства унутрашњих послова укинуто му је држављанство Србије које је добио 2000.
Елез је о брисању из књиге држављана Србије, каже адвокат Карадаревић, обавештен у притворској јединици у Сарајеву где се налази откако је изручен из Србије. Адвокат додаје да је и то урађено незаконито и супротно Уставу Србије.
Елезу је држављанство укинуто по Закону о општем управном поступку, иако се у Уставу који је највиши правни акт, наводи да држављанин Републике Србије не може бити протеран, ни лишен држављанства или права да га промени.
– Закон на који се МУП позива је општи и, као ниједан други, не може да буде изнад Устава. Закон о држављанству не познаје могућност да се држављанину Републике Србије одузме држављанство. У Елезово име сам поднео тужбу Управном суду и уставну жалбу Уставном суду Републике Србије и ти поступци су у току. Ако буде потребно и Европском суду за људска права из разлога што је ово кршење основних права које држављанин има – каже адвокат Карадаревић за „Политику” и напомиње да је ово урађено како би се избегла примена билатералног споразума са БиХ о изручењу својих држављана.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.