Понедељак, 08.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Амерички носач авиона на војној вежби у Јадрану

САД поклониле Хрватској два хеликоптера
Амерички носач авиона на војној вежби у Јадрану
Носач авиона Хари Труман на НАТО вежби 2018. (Фото EPA-EFE/FACUNDO ARRIZABALAGA)

ЗАГРЕБ – Амерички носач авиона „Хари С. Труман” предводи борбену групу на војној вежби у Јадранском мору, јавља агенција Хина.

Командант брода није желео да спекулише шта ће се догодити након завршетка вежби наредних дана јер, како наводи, правила забрањују да се говори о будућим операцијама.

„Одлука о томе где ће бити распоређена америчка борбена група доноси се на нивоу министра одбране. Али спремни смо да делујемо било где, планирали смо да будемо на дугој мисији када смо одлазили из Норфолка и планирамо да делујемо тамо где смо најпотребнији”, рекао је амерички контраадмирал Курт Реншо, који преводи борбену групу носача авиона.

Хина оцењује да је присуство носача авиона снажан симбол америчке војне моћи и снаге НАТО у региону у контексту све већих напетости због гомилања руских снага код граница Украјине, пренео је Танјуг.

Иначе, два хеликоптера типа „УХ-60М блек хок” стигла су данас америчким војним авионом за стратешки транспорт на загребачки аеродром „Фрањо Туђман”.

Реч је о донацији САД, а Хрватска ће још два таква хеликоптера купити за отприлике сто милиона долара.

Хеликоптере су на аеродрому дочекали министар одбране Марио Баножић и начелник Главног штаба ОСХР-а Роберт Храњ, јавила је загребачка ТВ Н1.

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

nikola andric
Da brani djetice od ruske agresije!
Stojko
a gde ćemo da se kupamo onda na Jadranu ako tu bude nosač aviona i avioni
Nenad Markovic
Nema kupanja ovog leta.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.