Прва награда вредна 10,2 милиона долара
Београдске филхармоније, израду детаљних пројеката за грађевинску дозволу. Сан Ивана Тасовца, генерација музичара и верне публике коначно постаје стварност. Једина граница заиста јесу наши снови, написала је јуче Ана Брнабић на Твитеру, дан пошто је Београдска филхармонија обелоданила да ће архитектонски студио Аманде Левит, AL_A, из Лондона пројектовати будућу концертну дворану у Блоку 13 у близини Палате Србија. Реч је о локацији на темељима никад подигнутог музеја револуције, односно месту где Филхармонија приређује концерте на отвореном. Вредност инвестиције, трошкови изградње и опремања објекта, јесте 120 милиона евра, а Београдска филхармонија би из скученог здања на Студентском тргу у новобеоградско требало да се пресели 2026. године.
– Уговор за припрему целокупне техничке документације која претходи изградњи објекта потписан је између УНДП-а и AL_A победничког тима из Лондона, а његова укупна вредност је 10.229.850 америчких долара – наведено је у саопштењу Програма Уједињених нација за развој (УНДП) који је на захтев Владе Србије и у партнерству са кабинетом премијерке, Министарством културе, Канцеларијом за јавна улагања, градом Београдом и Београдском филхармонијом организовао међународни конкурс за архитектонско идејно решење концертне дворане.
Осим Аманде Левит која је победила на конкурсу расписаном пре две године, у финале архитектонског такмичења ушло је још пет светски познатих и признатих бироа: амерички „Diller Scofidio + Renfro”, холандски MVRDV, шпански „Estudio Lamela”, норвешки „Snohetta Oslo” и словеначки „Bevk Perovic arhitekti”. Они су награђени са по 20.000 долара.
Пријаве за конкурс, било их је 37 из 15 земаља, биле су базиране на пројектном задатку који су припремили консултанти за стратешко планирање у области уметности и културе из АРУП-а, и Плану детаљне регулације за Блок 13 који је град усвојио 2018. године.
Нови објекат имаће више различитих просторија за извођење, одржавање проба и креативних наступа, укључујући и симфонијску концертну салу са 1.600 места за публику и 400 места за оркестар и хор.
Концепт будуће новобеоградске куће музике Аманда Левит описала је као „склад између грађевине и природног простора, између Истока и Запада, између старог и новог, између генерација и култура”.
– Концертна дворана Београдске филхармоније састоји се од четири главне просторне целине – велике дворане за концерте, сале за реситале, креативног центра и подијума – сваки са другачијим карактером, славећи различите музичке жанрове, привлачећи различиту публику и подстичући различите активности. Ове четири просторне целине окружују друштвени простор који чини срце концертне дворане са заједничким помоћним просторијама смештеним испод новоствореног градског трга. Кроз овако уређен простор стварамо зграду без предње и задње стране, што резултира једном архитектонском панорамом. Зграда и нови унутрашњи заједнички друштвени простор окупљају се под надстрешницом која се простире на сваком месту, меко се ослањајући између њих. Кроз ову експресивну форму зграда говори о кретању музике. Материјалност овог покрова створиће ефекат таласања који одражава шарене воде реке Дунав, одражавајући пејзаж који се мења са променом годишњих доба и наговештавајући један нови споменик културе – речи су Аманде Левит које је у саопштењу пренела Београдска филхармонија.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.