ФОН отвора врата за привреду
Потписивањем стратешког споразума о сарадњи са 21 новом компанијом, међу којима су и страни лидери у пословању који имају представништва у Србији, Факултет организационих наука отворио је јуче врата нове зграде за представнике привреде. Циљ споразума је да представници успешних предузећа, заједно са ФОН-ом, реализују студентска такмичења, студије случаја, где су се тамошњи академци већ прославили, праксе, обуке и тренинге који ће омогућити студентима да практично примене у амфитеатрима стечена знања. Али и осигурају конкурентнију позицију на тржишту рада. Отварањем нове зграде, пре месец дана, најпопуларнији факултет Универзитета у Београду удвостручио је капацитете које, према речима декана проф. др Милан Мартића, користи више од 6.000 студената и 260 запослених.
Декан се јуче осврнуо на развој најмлађег факултета Универзитета у Београду. ФОН је од априла 1971. године читаву деценију пословао у оквиру раковичке фабрике „21. мај”. Све до 1982. и добијања скученог простора од 780 квадратних метара, на садашњој локацији и месту тадашње ОШ „Бора Станковић”, у коме нико није имао свој кабинет, нити је било лабораторија, већ су сви професори и сарадници делили исту зборницу. Уследило је, каже, неколико проширења, 80 одсто финансираних из сопствених средстава, све до коначног отварања нове модерне зграде са којом су просторно нарасли на готово 6.000 квадратних метара.
– Градња је почела пре две године, недељу дана по увођењу ванредног стања, а Влада Србије је за нови простор, у ком наши студенти више неће морати да студирају у две или три смене, обезбедила више од осам милиона евра. ФОН се од већине овдашњих факултета, који се у раду угледају на европске универзитете, разликује по томе што су му узор америчке пословне школе. И успели смо да образујемо студенте чија су знања високо цењена у пракси, а дипломе без нострификације признате у целом свету. Управо смо завршили акредитацију за 24 програма на свим студијским нивоима, а очекујемо и додатно акредитовање за још 110 академаца на основним студијским програмима – појаснио је декан Мартић.
Обраћајући се гостима из компанија рекао је да теже томе да знања студената ФОН-а буду још боља, а биће ако им они помогну да мењају програме у складу са потребама тржишта и образују их за профиле какви су успешним предузећима потребни.
Цитирајући др Зорана Ђинђића, покојног премијера, проф. др Марко Михић, продекан за стратешки развој и сарадњу са компанијама, истакао је да тајна успеха једне земље није толико у инвестирању у технолошку опрему и машине, већ у улагању у образовање. И да ФОН негује предузетничко образовање што међународне пословне организације подржавају. И то тако што, спајањем теорије и праксе, усмеравају студенте ка привреди и обрнуто.
– Нова зграда ће унапредити истраживачки рад на ФОН-у и то као да је део мозаика који нам је недостајао да будемо у рангу са узорним пословним школама у свету. Нови простор ће нам омогућити да остваримо иновативни потенцијал који дефинитивно постоји на овом факултету – истакао је Михић.
Уз представницу компаније„ SR Technics”, која се обратила присутнима, догађају су присуствовали и чланови Удружења банака Србије, као и запослени у предузећима „BlackRock”, „Endava, FIS”, „Галеб”, „Yettel”, „Хемофарм”, „Huawei”, „Златиборац”...
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.