Вратите јавни увид у планска документа
Организовати јавну презентацију нацрта планског документа и покренути радионице, фокус групе, анкете међу локалним становништвом да би се захтеви грађана чули и они укључили у формирање планског решења, а не били доведени пред свршен чин, затражила је од Секретаријата за урбанизам и градске Комисије за планове „Нова планска пракса” (НПП), база за урбанистичка истраживања и развој планирања. Повод за овакву реакцију ове организације цивилног друштва јесте предлог плана који на ободу стамбеног насеља Бежанијске косе предвиђа три стамбено-пословна солитера висине 100 до 120 метара, због чега су се побунили становници тог дела Новог Београда. За кратко време прикупили су више од 5.000 потписа против нацрта измена плана детаљне регулације којим је то предвиђено и који је пред очима јавности до 16. маја.
Јавна презентација неког плана раније је била пракса која се одржавала у месним заједницама или просторијама општина и на којој је грађанима предочена суштина неког планског документа, односно комшије су се информисале о предложеним решењима за конкретну локацију. Јавно представљање плана одржавало се док је тај документ изложен на јавном увиду и могућност је коју пружа Закон о планирању и изградњи и пратећи правилник, а која се већ дуго не спроводи.
– Институције се морају окренути проширивању институционалног дијалога тако да се омогући суштинско укључивање јавности у процес израде планских докумената како би се утврдио садржај јавног интереса и начин балансирања са приватним интересом и иницијативама заступљеним на конкретном подручју. „Нова планска пракса” спровела је упоредну анализу законског оквира партиципације и начина на који се тај процес спроводи у Београду и она је указала на то да надлежне институције практикују испуњавање минимума законом прописаних услова укључивања јавности у доношење одлука, како би се испунио формални оквир, а без суштинског отварања дијалога о предложеним планским решењима – наводи се у саопштењу „Нове планске праксе”.
Она среће пажњу и на то да је приметан пораст незадовољства и ескалације грађанске непослушности у току одржавања јавних седница што указује на то да оне не пружају могућност да све заинтересоване стране, а посебно грађани, заиста утичу на формирање планских решења.
– Као одговор на ескалацију незадовољства грађана у протеклом периоду, одлучивање о планским документима се учестало измешта „на улицу”, доприносећи даљем обесмишљавању партиципативног процеса – истиче „Нова планска пракса” и додаје да је недавно предочен предлог којим је, у име дигитализације, најављено сужавање права грађана да учествују у изради докумената просторног и урбанистичког планирања и то кроз обавезу доказивања правног интереса. То је значило да у јавним расправама могу да учествују само они грађани, правна лица и организације цивилног друштва који имају имовину, пословни интерес или живе на територији обухваћеној планом.
– Без званичног објашњења до данас, а искључиво због притиска јавности, овај предлог је повучен са јавне расправе – пише у саопштењу НПП-а.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.