Помор рибе због ремонта ХЕ „Перућица”
Никшић – Као по неком неписаном правилу сваке године почетком августа, на затварачници Сливље удаљеној десетак километара од Никшића угине већа количина углавном беле рибе и језерских ракова. Разлог, редовни годишњи ремонт најстарије црногорске хидроелектране „Перућица” који траје од 1. до 31. августа.
Јуче пре подне дописник „Политике” на лицу места је оком камере забележио већу количину угинуле рибе углавном клена. Висока температура и угинула риба на сувом, али и она која је остала у барама доживеће исту судбину. Неугодан мирис се осећа на већој удаљености од једног километра од места где радници Електропривреде Црне Горе чисте доводне канале и затварачницу до које њима у дужини од десет километара стиже вода из акумулационих језера Слано и Вртац.
Председник Спортско-риболовног друштва „Никшић” Драгомир Симовић изјавио је да се ова ситуација понавља не годинама, него деценијама.
– Током протекле три године у више наврата порибљавана су језера Слано и Крупац и река Зета. Само у овој години у ова језера и реку убачено је око четири тоне рибе или више од 20.000 комада. По свему судећи био је то узалудан посао, рекао је Симовић и нагласио да у Електропривреди Црне Горе не размишљају о последицама, јер се оне годинама понављају. – Било је договорено, а и уговором оверено да Електропривреда изради бараже и постави их на затварачницама чиме би се у периоду ремонта спречио пролазак рибе.
У више наврата никшићки рибари су дизали глас против августовског угинућа клена, пастрмке..., јер сваке године према незваничним подацима угине огромна количина.
– Не искључујемо могућност да је и ове године дошло до одређеног одлива рибе из хидроакумулација, али не због кривице ЕПЦГ, већ је то напросто негативна последица технолошког процеса пражњења акумулација приликом ремонта. Све евентуалне штете почињене рибљем фонду су минорне у односу на корист коју Црној Гори доноси рад ХЕ „Перућица”, каже се поред осталог у саопштењу ЕПЦГ. Истиче се да ЕПЦГ и Спортско-риболовно друштво „Никшић” већ низ година имају успешну и обострано корисну сарадњу. Једна од обавеза је свакако и изградња решетки којима би се спречио одлив рибе у канале приликом летњег пражњења акумулација и редовног годишњег ремонта ХЕ „Перућица“.
Међутим, има и оних који кажу да би до угинућа рибе свакако дошло и да су пре ремонта стављени баражи. Велика количина рибе се већ налазила на месту где се сада чисти. Ако вода из акумулационих језера слободно протиче 11 месеци носећи са собом знатну количину рибе и рибље млађи која месецима борави у таложници код затварачнице Сливље, намеће се питање која је сврха постављања баража за само два месеца. Једно је сигурно да би та заштита тешко могла да издржи притисак милиона кубика воде колико протекне за целу годину.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


