Зашто Шавник не може да изабере власт
Од нашег дописника
Подгорица – Црногорска варошица Шавник постала је у овдашњој политичкој јавности главна тема после шест недеља неуспешних локалних избора. Два бирачка места протекле недеље чекала су 541 бирача да својим гласом одреди ко ће у наредне четири године владати овом најнеразвијенијом општином. На оба бирачка места, у згради Скупштине општине и Месној заједници Крушевице, гласање је прекинуто јер су поједини грађани не само уништавали гласачке листиће, већ и спречавали да гласају, како су их назвали, „гласачи гости”, који су само неколико дана пре избора уписани у општински бирачки списак, иако не живе у Шавнику, већ су им места сталног боравка у Никшићу, Жабљаку, Подгорици...
У згради Скупштине општине чланица бирачког одбора из коалиције „За будућност Шавника” Дарка Ћосовић прецртала је гласачке листиће и тако прекинула гласање. Члан бирачког одбора из коалиције „За будућност Шавника” Томислав Јелић саопштио је да гласање није настављено јер је дошла да гласа особа која није из Шавника, нити има икакве везе са Шавником, додајући да је срамота што су због уписивања нових бирача чланови одбора доведени у ситуацију да се један другом замерају.
Због прекида избора полиција је привела неколико грађана, али и чланова бирачких одбора. Поједине политичке партије оцениле су да је такав потез полиције био непотребан, али је Демократска партија социјалиста Мила Ђукановића, која у овој варошици влада 30 година, оценила да су избори неуспешни и да је за то „крива полиција која не дозвољава да гласају легално новоуписани грађани”.
На ово је реаговао министар унутрашњих послова Филип Аџић истичући да су припадници полиције „у повећаном броју и врло марљиво пратили изборни дан и одржавали ред и мир, њихове законске могућности да зауставе прекидање гласања не постоје”. Он је казао и да полиција не може деловати у пуном капацитету без адекватне реакције и пуне подршке надлежног државног тужилаштва.
„Државно тужилаштво мора да реагује, радњама из своје надлежности, те да у пуној сарадњи с полицијом предузме све законске радње према починиоцима кривичних дела против изборних права, као и све расположиве мере ради сузбијања вршења ових кривичних дела, а које су предвиђене ЗКП-ом. Пре свега, задржавање лица за која постоји основана сумња да су извршила неко од кривичних дела против изборних права, а затим и давање предлога за притварање ових лица, уколико за таквим мерама постоји потреба”, поручио је Аџић.
Он подсећа да сходно члану 71 Закона о избору одборника и посланика припадницима полиције није дозвољен приступ бирачком месту док траје гласање, осим кад председник бирачког одбора, на основу претходне сагласности бирачког одбора, позове припаднике полиције на дужности на бирачко место, ако су на том бирачком месту нарушени ред и мир.
Врховно државно тужилаштво није се сложило с оценом полиције о понашању надлежног тужилаштва.
„Основно државно тужилаштво у Пљевљима, надлежно и за територију општине Шавник, предузима, а и у претходном периоду је предузимало све мере и радње из своје надлежности у свим ситуацијама у којима је постојала сумња да је током одржавања изборног процеса у Шавнику учињено кривично дело за које се гоњење предузима по службеној дужности”, рекла је Маја Јовановић, в. д. врховног државног тужиоца.
Социјалистичка народна партија оценила је да је због „криминалне спреге ДПС-а и појединих службеника МУП-а и Управе полиције у Шавнику угрожено право грађана који живе на овом подручју да изаберу локалну самоуправу по својој мери, а не да уместо њих представнике грађана бирају изборни туристи”.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.