Париз и Берлин поново мешетаре на Косову
Локални избори у четири општине на северу Космета који су расписани за крај децембра могли би да буду одложени. Иницијативу за одлагање су покренули неки западни центри моћи, а да је то добро решење у овом тренутку, мисле чак и високи функционери радикалног албанског покрета Самоопредељење који је на власти у последњих годину и по дана.
Тако је посланик Покрета Самоопредељење Хаки Абази оценио је да не би био смак света да се одржавање избора на северу Косова одложи за одређени период, преноси Репортери.
„Чуо сам неке изјаве из ЦИК-а. У таквој ситуацији када се бацају бомбе није лако замислити да избори могу да се одрже. Сходно томе, не би био смак света да се питање избора одложи на одређени период“, рекао је Абази. Он је додао да „чак и да има Срба са добром вољом да изађу на изборе, то је немогуће јер имају везе са нелегалним структурама у Београду”.
Дипломатски извори Политике из Приштине наводе да се за одлагање избора наводно залажу Париз и Берлин и да имају подршку Брисела. Спекулише се да је специјални изасланик Европске уније за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак који је пре неки дан био у Приштини од премијера привремених приштинских институција Албина Куртија осим о наставку дијалога у Бриселу, наводно тражио да се одложе избори у четири општине на северу КиМ, заказани за 18. и 25. децембар. Циљ је, како би се Српска листа убедила да учествује на њима.
Председница привремених приштинских институција Вјоса Османи у новембру је расписала ванредне изборе за градоначелнике општина на северу КиМ за 18. и 25. децембар, након што су Срби напустили приштинске институције због одлуке Приштине о регистарским таблицама и непоштовања Бриселског споразума.
Политички аналитичар Огњен Карановић каже да изборе у четири општине где су Срби већина не би ни требали организовати. За „Политику” каже да се за то залаже јер су они последица нелегалних, анти српских корака Албина Куртија и то под заштитом дела политичког запада, где доминира Немачка.
„Они избори су незаконите одлуке Куртија када је противно Бриселском споразуму и позитивно правним прописима Космета одлучио да смени неке људе на северу што је био плански потез с циљем да произведе овакве последице. Сада се поставља питање да ли би ти избори требали бити одржани или не. Ти избори су најављени са циљем да легитимни представници српског народа у покрајини не дођу у прилику, да одлучују о својој судбини. То је још један Куртија да избрише српски национални идентитет на северу Косова и Метохије”, каже Огњен Карановић.
А бивши дипломата Зоран Миливојевић каже да је ситуација на Косову одавно на тачки кључања и да тек што смо изашли из кризе око регистарских таблица, долази до нових инцидената, која се циклично понављају, захваљујући једностраним потезима у Приштини.
Ближе се избори за градоначелнике четири општине на северу, заказани за 18. децембар. Српска листа најавила је да бојкотује изборе, списак кандидата је закључен. Миливојевић коментарише да је ово увод у нову ескалацију и затварање свих могућих механизама.
„Ми смо на путу да имамо нове ескалације, не само новим именовањем Рашића за министра мимо свих норми, већ и са локалним изборима који следе у децембру и све што се јуче догађало није изненађење, каже Миливојевић каже за „Политику”. Додао је да онда и Кфор мора да узме ствари у своје руке и да се вратимо на оно што каже Међународно право и Резолуција 1244, функционисање једног ентитета који се налази под протекторатом УН, јер су они надлежни да штите мир и стабилност.
„Ако се деси да и ова ескалација ступи на сцену онда постоји само тај механизам, не поставља се питање да ли је реално или не. Не постоји други механизам од тог механизма које су поставиле УН”, напоменуо је Миливојевић и додао да је илузија ако неко мисли да Косово може да се третира као држава која врши своје функције и политички систем који има пун капацитет.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.