Гвозденом шипком по колену супарнице
Спортски скандал који је 1994. поред САД добро уздрмао и остатак планете јесте сукоб клизачица Тоње Хардинг и Ненси Кериган. После Супербоула, финалне утакмице у америчком фудбалу, ово је био најгледанији догађај на америчкој телевизији свих времена. Потпуно невероватно како је Џеф Ђилули, супруг Хардингове, успео да убеди жену да одобри тако ступидан и наиван план напада на главну супарницу у америчкој репрезентацији. Седам дана уочи почетка Зимских олимпијских игара у Лилехамеру Ђилули је са тројицом помагача гвозденом шипком после тренинга напао Кериганову, наневши јој ни мало безазлене повреде колена.
Ипак у Норвешком граду надметале су се обе: Кериганова је освојила сребрну медаљу, док је Хардингова такмичење завршила на осмом месту. Убрзо је стигла и заслужена казна: Тоња је изопштена из светског клизања, морала је да на име одштете плати 160.000 долара и осуђена је на три године условно. Хардингова је касније радила све и свашта. Развела се од мужа јер је он на интернету у промет пустио интимни филм са свих експлицитним детаљима вођења љубави прве брачне ноћи. Већ пет година Хардингова (33 лета, 155 цм, 58 кг) покушава да изгради боксерску каријеру са променљивим успехом – за последњи меч добила је 12.500 долара.
Тренутна афера "број један" у САД је скорашње суђење Мајклу Вику, тамнопутом, сада већ бившем, квотербеку Атланте (клуб је раскинуо десетогодишњи уговор вредан 130.000.000 долара), проглашеним кривим за организацију (и тренирање) борби паса, као и за окрутност према животињама. По свему судећи Вик ће бити ретка истинска звезда која ће осетити живот иза решетака.
У пензију је отишао и Бери Бондс, играч безбола који је недавно срушио рекорд свих рекорда ударивши лопту палицом 756 пута, тако да она одлети ван домашаја одбране противника (тзв. "хоум ран"). Та лоптица је пре десетак дана продата на аукцији за 752.467 долара.
Оно о чему се већ више година прича и што је поделило Америку на за и против је да је Бондс до легенде стигао користећи стероиде. До 2002. године МБЛ (Главна безбол лига) као организација није забрањивала коришћење стероида, хормона људског раста и још неколико десетина других медикамената сличне намене.
И док је малте не и само помињање имена ових производа, а о употреби и да не говоримо, у свим спортским федерацијама, чланицама Међународног олимпијског комитета, доводило до строгих казни, МБЛ је као ној забила главу у песак претварајући се да проблем не постоји.
Међународне норме шта је дозвољено а шта није имале су одређени утицај на МБЛ, али одлучујући притисак да се ствари помере са мртве тачке представљао је унутрашњи распоред снага у САД. Поражавајући извештај да годишње око пола милиона америчких тинејџера користи стероиде (1999. године сваки 27 средњошколац узимао је стероиде, а 2003. сваки шеснаести), као и књига бившег истакнутог безболаша Хозе Консека (тврди да су стероиди у деведесетим годинама били нешто нормално као "добар дан" и да су се конзумирали као шољице кафе) допринели су да амерички Конгрес преузме ствар у своје руке.
У договору са Удружењем играча МБЛ је озваничила казнену политику до 2008. године. Забрањено је коришћење 45 врста стероида као и хормона људског раста (ХГХ). Сваки играч најмање једанпут (неки могу и више пута) биће тестиран за време првенства. Када први пут буде ухваћен паузираће 10 дана, други пут 30, трећи пут 60, четврти годину дана (све суспензије подразумевају и стопирање плате у тим периодима), а пети пут казну ће одмерити комесар Лиге.
Као када члана владе питате да ли влада добро ради и његов одговор унапред знате, тако је чак 69 одсто МБЛ играча казало да је систем добар и да су казне и строге и правичне. Оно што додатно у остатку света изазивало и неверицу и подсмех јесте чињеница да су у Лиги забрањени пиштољи, али да су пушке остале- у ономе што се не сме ни речи није било о амфетаминима и стимулативним средствима...
Многи глобални асови истицани су на стуб срама због коришћења недозвољених средстава. Међу атлетичарима најпознатија "црна овца" је Канађанин Бен Џонсон – одузето му је злато са Олимпијаде 1988. у Сеулу и био му је поништен светски рекорд на 100 метара. "Биг Бен" је неколико година покушавао поново да трчи али је због стероида доживотно дисквалификован 1993.
Допинг је био узрок казни и за четристометраша Американца Бача Рејнолдса (1990. на две године, анаболични стероиди), његовог земљака, бацача кугле "Си Џеј" Хантера, енглеског спринтера Линфорда Кристија (две године 1999.), немачку владарку кратих стаза Катарину Крабе (четири године 1992.), итд, итд.
Повлачањем Аустралијанца Јана Торпа, Мајкл Фелпс (САД, освојио осам медаља на ОИ 2004. у Атини) је остао неприкосновени краљ светског пливања. Колико слава може да буде тешка, па потенцијално и погубна, види се и из његовог примера. Пре скоро две године возио је пијан и због тог преступа осуђен је условно на 18 месеци уз обавезни добровољни друштвени рад. Великих скандала није поштеђен ни фудбал, најпопуларнији спорт на планети...Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


