Бактериолошки рат који воде САД узбунио ОДКБ
Забринутост чланица Организације за колективну безбедност (ОДКБ) поводом најновијих достигнућа у области бактериолошког оружја окупила је њихове представнике у четвртак у Санкт Петербургу на првом састанку Координационог савeта ОДКБ-а о питањима биолошке безбедности. Коментаришући теме о којима се разговарало, микробиолог Игор Никулин је рекао да се најновија тестирања у америчким лабораторијама обављају на генима људи, животиња и биљака и да те активности представљају главну претњу за државе окупљене у овом савезу.
„Нежељени ефекат рада америчких биолошких лабораторија на територијама земаља бившег СССР-а био је повећање броја избијања различитих болести у последњих 15–20 година и подудара се с појављивањем таквих лабораторија на територији Заједнице независних држава и других земаља постсовјетског простора”, упозорио је за „Взгљад” микробиолог Никулин, који је бивши члан Комисије УН за биолошко и хемијско оружје и бивши саветник генералног секретара УН.
Он је подсетио да је ове године у јавност изашла чињеница да је у октобру 2019. у Украјини „Метабиота” испуњавала налог Пентагона да тестира вирус корона и да се испоставило да је наруџбина коштала 26 милиона долара, а што је најважније: за интересе компаније је лобирао син америчког председника Хантер Бајден. Никулин не искључује могућност да су активности „Метабиоте” повезане с пандемијом ковида 19, која је неколико месеци касније избила у свету.
У јуну ове године руско министарство одбране је објавило, на основу преписке сина америчког председника, да је Хантер Бајден у круговима америчке владе лобирао за интересе компаније „Метабиота”, која се бави биолошким пројектима у Украјини. Игор Кирилов, шеф радијационих, хемијских и биолошких одбрамбених снага Русије, рекао је тада да објављени материјал Бајденове преписке с менаџментом инвестиционог фонда „Роземонт сенека” указују на коришћење административних ресурса и отворено лобирање интереса „Метабиоте” у круговима америчке владе.
Кирилов је из докумената цитирао питање директора фондације, Џона Делоша: „Да ли постоји неко кога можемо да позовемо у Вашингтону да добијемо представу о томе колико се ’Метабиота’ озбиљно схвата у разним владиним агенцијама?” Министарство одбране је у закључку навело да су Хантер Бајден и низ других саоснивача „Роземонт сенеке” заинтересовани за спровођење војнобиолошког програма САД у Украјини. Генерал Кирилов је такође истакао да документи показују да структура одговорних Хантеру Бајдену, укључених у војнобиолошке пројекте у Украјини, може указивати на спровођење илегалних шема плаћања и утају пореза.
Подсетимо, Илон Маск је недавно пренео преписку између некадашњег руководства „Твитера”, које је цензурисало све налоге који су објављивали скандал с подацима из лаптопа Хантера Бајдена. Новинар Мет Таиби и даље објављује серије имејлова који доказују да је Демократска странка издавала налоге руководству да се не шири било шта што би угрозило председничку трку Џозефа Бајдена. Чак је „скинут” и текст „Њујорк поста” који се детаљно бавио овом темом, а блокирани су и приватни налози који су „ширили” овај текст.
Микробиолог Никулин је испричао и занимљив ток догађаја међу чланицама ОДКБ-а, од којих су неке задржавале озбиљне сумње у постојање америчких лабораторија. Никулин прича да је у лето 2019. године направио посебан извештај о овој теми на седници антитерористичког комитета ОДКБ-а. „До тада наши најближи партнери, попут Казахстана и Јерменије, нису хтели ништа да чују о томе. Али онда су ствари кренуле да се одмотавају и партнери су почели да узимају у обзир нашу забринутост”, каже саговорник руског листа.
Према његовим речима, после састанка комитета, председник Казахстана Касим-Жомарт Токајев је захтевао да се затвори америчка лабораторија која се налази у Алмати. „Међутим, након неког времена Американци су се вратили да раде тамо. Према споразуму закљученом између Казахстана и САД, територија на којој се налазила лабораторија уживала је привремену аутономију и била је под контролом Сједињених Држава”, рекао је Никулин и закључио да управо из тог разлога казахстанске власти нису успеле да затворе лабораторију.
Слична прича се догодила и у Грузији и Јерменији: неке од биолошких лабораторија су затворене под притиском Русије, друге су пребачене у локална министарства здравља. „Међутим, генерално, борба против америчких биолошких лабораторија основаних у бившим совјетским републикама још није завршена”, каже експерт и додаје да је колективни запад и уз помоћ оваквих лабораторија покренуо невидљиви бактериолошки рат против оних земаља које сматра својим геополитичким противницима.
Руски медији су још 2020. године преносили сазнања да САД имају више од 400 биолабораторија широм света, укључујући и бивше совјетске републике – Украјину, Казахстан, Грузију и Јерменију. „Взгљад” је писао да тамо раде само Американци, а да их финансира Пентагон. У Украјини је оформљено 15 лабораторија, појавиле су се за време владавине Виктора Јушченка – 2005. године. Кијевско издање „Стране” је објавило да су Министарство одбране САД и Министарство здравља Украјине склопили споразум о сарадњи на овом пољу.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


